fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. M. Woś: Środowisko Solidarnej Polski uważa, że nadszedł właściwy czas na realizacje agendy związanej z wartościami

Środowisko Solidarnej Polski uważa, że nadszedł właściwy czas na realizacje agendy związanej z wartościami, na realizację wszystkich ustaw związanych z obroną rodziny, na realizację ustaw ograniczających ideologię LGBT i wpływ ideologii LGBT w szkołach czy na uczelniach, że nadszedł czas chociażby na jawność finansowania organizacji pozarządowych – mówił Michał Woś, minister środowiska, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam. 

Wskutek rekonstrukcji rządu zlikwidowanych może zostać dziewięć ministerstw – wynika z zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Swojego stanowiska pewny może być premier Mateusz Morawiecki. Medialne doniesienia o rozmowach ze Zjednoczoną Prawicą dementują PSL i Konfederacja. [czytaj więcej]

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że w Zjednoczonej Prawicy, w ramach koalicji, priorytety są nieco inne.

– Najpierw program, później rozmowy o strukturze rządu, a następnie personalia. To, czy Ministerstwo Środowiska się ostanie w dużej mierze zależy od rozmów koalicyjnych, od rozmów, co do samego programu, od wzajemnego zrozumienia w koalicji. Moje środowisko Solidarnej Polski (jestem z Solidarnej Polski w ramach Zjednoczonej Prawicy) uważa, że nadszedł właściwy czas na realizacje agendy związanej z wartościami, na realizację wszystkich ustaw związanych z obroną rodziny, na realizację ustaw ograniczających ideologię LGBT i wpływ ideologii LGBT w szkołach czy na uczelniach, że nadszedł czas chociażby na jawność finansowania organizacji pozarządowych. Mówimy o wartościach, mówimy, że pewne rzeczy, które trzeba było odłożyć z racji pewnych napięć koalicyjnych, to teraz jest moment, żeby je zrealizować. Odległość perspektywy następnych wyborów jest w standardowym planie za 3 lata – powiedział Michał Woś.

Szef resortu środowiska wskazał, że wszyscy uważają, że Zjednoczona Prawica jest dużą wartością.

– Nikt z nas nie chciałby doprowadzić do przedterminowych wyborów na jesień czy na wiosnę, ale to wymaga realnej, racjonalnej współpracy. Jesteśmy otwarci na rozmowy o programie. W tej chwili domagamy się, prosimy o realizację umowy koalicyjnej, którą mamy. (…) Umowa koalicyjna jest tak skonstruowana, że nie zawiera szczególnego wykazu. Tam są rzeczy sformułowane ogólnie. Natomiast teraz chcemy uzgodnić pakiet spraw ważnych. Ważnych dla każdego z koalicjantów o różnych wrażliwościach. Zdecydowanie opowiadamy się za obroną wartości chociażby chrześcijańskich. Nie może być tak, że politycy przychodzą, mają usta pełne frazesów, a później nie jest to do końca realizowane, więc zaproponowaliśmy pewien pakiet ustaw i chcemy w pierwszej kolejności rozmawiać o programie, a jeśli skutkiem tych ustaleń programowych będzie to, że rzeczywiście trzeba dostosować strukturę rządu, a potem personalia, to jesteśmy otwarci na rozmowy. Żaden z ministrów nie jest przyspawany do swojego urzędu, do swojego fotela. Każdy z ministrów jest do pełnej dyspozycji kierownictwa politycznego państwa, ale są osoby, które wymyśliły taką strukturę, niecały rok temu, i przekonywały, że ta struktura będzie strukturą optymalną – zaznaczył minister środowiska.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jarosław Kaczyński dodał, że plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. [więcej]

– Nie przewidujemy zmian – to jest stanowisko Solidarnej Polski i prezydium Porozumienia, zmian, w zakresie naszej odpowiedzialności. Nie przewidujemy też zmian w zakresie ilości resortów. Trwają bardzo intensywne rozmowy i od ich wyników zależą konkretne decyzje. (…) Nam wszystkim zależy, żeby rząd miał oparcie w większości parlamentarnej, więc na pewno nasz głos (Solidarnej Polski i Porozumienia – red.) powinien być brany pod uwagę. Oczywiście znamy swoje miejsce w szeregu. Mamy po ok. 20 posłów, a Prawo i Sprawiedliwość 198 posłów. Znamy proporcje i wiemy, jak one wyglądają i podchodzimy do tego z pokorą. Ale stanowisko Solidarnej Polski i stanowisko prezydium Porozumienia jest takie, że nie przewidujemy zmniejszenia zakresu naszej odpowiedzialności za państwo w ramach realizowania dobrej zmiany – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Jeżeli chodzi o tzw. superresorty, szef Ministerstwa Środowiska powiedział, że należy zastanowić się, czy wybrana osoba, mająca duży zakres odpowiedzialności, będzie w stanie dobrze realizować sprawy państwa w takim zakresie.

– Jeżeli tak by miało być, to jesteśmy otwarci na rozmowy. Z perspektywy koalicjantów, mniejszych koalicjantów, zależy nam na tym, żeby dochować programu. A to, w jakich konfiguracjach ten program będzie realizowany, to oby w takich, w których będzie najlepiej i najskuteczniej realizowany. (…) Pewna konsolidacja, jeżeli będzie dotyczyć rządu, to powinna dotyczyć także sposobu działania administracji. W wielu obszarach państwa biurokracji jest za dużo. Powinniśmy mieć państwo skuteczne, dobre, które realizuje interes Polski, które dba o obywateli, które pomaga w codziennym życiu obywatelom w tym zakresie, w którym państwo jest niezbędne i powinno być to robione jak najskuteczniej bez zbędnych procedur – powiedział Michał Woś.

Solidarna Polska przygotowała przepisy dotyczące transparentności finansowania organizacji pozarządowych. Projekt ustawy w tej sprawie przedstawili dziś ministrowie sprawiedliwości i środowiska, Zbigniew Ziobro i Michał Woś. [czytaj więcej]

– Chodzi o umocnienie fundamentów demokracji. Państwo prawa, państwo demokratyczne, państwo praworządne to takie państwo, gdzie w ramach równości, a jawność sprzyja tej równości, można toczyć spór, można toczyć debaty. We współczesnym świecie trzeci sektor, czyli różnego rodzaju organizacje mają gigantyczny wpływ na opinię publiczną, mają gigantyczne narzędzia. Jeżeli za tym stoi finansowanie to tym bardziej Polakom należy się ta informacja, która organizacja realizując konkretne cele jest finansowana z jakiego źródła. Tu nie chodzi o barwy polityczne, ale o wyrównanie dostępu do informacji – podsumował min. Michał Woś. 

radiomaryja.pl

drukuj