fot. PAP/Paweł Supernak

Prezes PiS zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub na początku października

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jarosław Kaczyński dodał, że plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.

Ten najbardziej radykalny plan – jak zaznaczył – mówi o nawet 11 ministerstwach. Klasyczne ministerstwa, takie jak: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych czy sprawiedliwości oczywiście pozostaną – zaznaczył lider PiS. Wyraził też nadzieję, że negocjacje umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy w przyszłym miesiącu zakończą się sukcesem.

W Polskim Radiu o zmiany w Radzie Ministrów pytany był szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. W jego ocenie poszukiwanie rozwiązań, które usprawnią działanie rządu, jest uzasadnione.

– Zmniejszenie ilości resortów jest po to, żeby zwiększyć ich sprawność w podejmowaniu decyzji. Również może i w sytuacji, w jakiej jesteśmy, zmniejszenie kosztów funkcjonowania rządu, gdyż cała gospodarka, całe społeczeństwo ponosi konsekwencje koronaworusa, może jest to uzasadnione. W tym obszarze, którym się zajmuję, czyli sprawy rolnictwa bardzo szeroko rozumianego i obszarów wiejskich, mamy w Europie różne doświadczenia. W wielu krajach do rolnictwa jest dołączony jeszcze cały sektor związany z ochroną środowiska. Jedno z drugim się bardzo ściśle wiąże – powiedział min. Jan Krzysztof Ardanowski. 

Prezes PiS był też pytany o doniesienia ws. powstania tzw. super resortu utworzonego z kilku ministerstw, którym miałby kierować wicepremier Piotr Gliński.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, jest to wyjście, które byłoby najbardziej obiecujące, ale w żadnym wypadku nie można tego traktować jako już podjętej decyzji.

RIRM

drukuj