fot. MGMiŻŚ

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk o rozbudowie dostępu do portu morskiego w Gdyni: Mamy potencjał ku temu, aby podnosić przeładunki i dążyć do tego, aby porty polskie były największymi w Europie

Działania, które teraz podejmujemy, mają na celu udrożnienie dostępu do tych portów w celu podniesienia wyniku, bo to jest przecież zrozumiałe, że nie chcemy się zatrzymać na wynikach zeszłorocznych, ale cały czas mamy potencjał ku temu, aby podnosić przeładunki i dążyć do tego, aby porty polskie były największymi w Europie – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że obecny rok jest niezwykle dobry – zaakcentował szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– A poprzedni zakończył się z rekordowym wynikiem. Jeśli chodzi o przeładunek w portach, to było to ponad 100 milionów ton przeładowanych towarów. Tutaj porty trójmiejskie mają niezwykle istotne znaczenie właśnie w kontekście przeładunków, dlatego też podstawowymi kryteriami, jeśli chodzi o rozwój tego portu, jest oczywiście infrastruktura przeładunkowa, która pozwoli przeładowywać statki – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Drugim niezwykle ważnym elementem jest dostęp od strony wody i lądu – wskazał gość Radia Maryja.

– Czyli wywiezienie tych ładunków. W związku z tym, że te inwestycje w Polsce nie miały takiego, w poprzednich latach za naszych poprzedników, impetu i tempa, dlatego też przy wszelkiego rodzaju działaniach, które teraz podejmujemy, mają na celu udrożnienie dostępu do tych portów w celu podniesienia wyniku. Zrozumiałe jest, że nie chcemy się zatrzymać na wynikach zeszłorocznych, ale cały czas mamy potencjał ku temu, aby podnosić przeładunki i dążyć do tego, aby porty polskie były największymi w Europie – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

To jest cały program dotyczący zwiększenia możliwości dostępu do portu – podkreślił szef resortu gospodarki morskiej.

– I później realizacje rozbudowy drogi kolejowej. To jest pierwszy etap, który został w piątek podpisany (więcej [tutaj] ) i jest już w realizacji. Transport kolejowy to jest bezwzględnie podstawa przewozów kontenerowych, masowych i paliwowych. Stanowi on podstawę bezpieczeństwa energetycznego, ale i również ten element, którego w polskich portach nie było, rozwijany w kontekście konkurencyjnym, to jest przesypywanie ładunków kontenerowych, bo to jest element, który powoduje, że polskie porty mają możliwość rozwijania się – oznajmił gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra Marka Gróbarczyka mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM/JG

drukuj