fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Aby doprowadzić do tego, że Polska będzie państwem dobrobytu – musi być bezpieczna

Aby doprowadzić do tego, że Polska będzie państwem dobrobytu – Polska musi być bezpieczna. To jest warunek sine qua non rozwoju gospodarczego i społecznego naszej ojczyzny – zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślił, że system bezpieczeństwa powinien opierać się na trzech filarach. Po pierwsze, Wojsko Polskie powinno być liczniejsze.

– Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie. Wprowadziłem kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. W ciągu 10 miesięcy do Wojska Polskiego zgłosiło się ponad 30 tys. osób. Myślę tu o wszystkich rodzajach sił zbrojnych, również o najmłodszych – Wojskach Obrony Terytorialnej. Zainicjowałem proces formowania nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej na wschód od Wisły, a więc miejscu, które zostało niejako rozbrojone przez rząd PO-PSL (…). Formujemy 19 Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie, a więc ten proces postępuje. WOT liczą dziś już prawie 22 tys. żołnierzy (…). Formujemy kolejne brygady, dochodzimy do zachodniej granicy (…). Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Mówimy o 200 tys., tak jest ustawowo, ale moim zdaniem ta liczba jest jeszcze zbyt mała. Jesteśmy ambitni, uważamy, że Wojsko Polskie powinno być jeszcze liczniejsze – mówił szef MON.

Drugim filarem systemu bezpieczeństwa, o którym mówił minister, jest modernizacja wojskowego sprzętu. Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż ważne jest korzystanie z rodzimych produkcji.

– W ubiegłym roku kupiliśmy system Patriot, w tym roku rakiety HIMARS o zasięgu 300 km, teraz negocjujemy kupienie F-35, czyli najnowocześniejszych – nieporównywalnych z żadnymi innymi – samolotów na świecie. Lokujemy także kontrakty zbrojeniowe w polskim przemyśle zbrojeniowym. W ostatni poniedziałek uczestniczyłem w podpisaniu umowy z radomską fabryką broni na dostarczenie nowoczesnych karabinków Grot – to rezultat pracy polskich inżynierów – ale także pistolety Vis 100 (…). Kupujemy również sprzęt artyleryjski produkowany w Stalowej Woli – samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab. Wyposażamy Wojsko Polskie w sprzęt, który jest produkowany w Polsce. Doprowadziłem także do podpisania dwóch kontraktów na dostarczenie śmigłowców dla Wojska Polskiego: śmigłowców dla Wojsk Specjalnych produkowanych w Mielcu – Black Hawk oraz śmigłowców dla Marynarki Wojennej produkowanych w Świdniku – AW101 – wyliczał polityk.

Mariusz Błaszczak wskazał, że ostatnim filarem są relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi, które dysponują najpotężniejszą armią na świecie.

– Trwała obecność wojsk USA w Polsce (…) jest przełomem. To jest dowód tego, że jesteśmy równi w Sojuszu Północnoatlantyckim, kiedy weszliśmy do NATO byliśmy traktowani inaczej – gorzej niż nasi sojusznicy. Mówiono, że wojska NATO nie mogą stacjonować w Polsce. Deklaracja prezydentów Dudy i Trumpa stanowi o tym, że na trwałe wojska Stanów Zjednoczonych stacjonują w Polsce – powiedział szef resortu.

Całość „Rozmów niedokończonych” z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ministra Mariusza Błaszczaka oraz europosła Joachima Brudzińskiego dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl