fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Kaczyński: Robimy wszystko, by wzmocnić Polskę militarnie i poprzez sojusze

Robimy wszystko, żeby Polskę wzmocnić i militarnie, i poprzez sojusze. Przy czym największym osiągnięciem, jakie mamy w tej chwili, jest uczynienie z Polski kraju, który jest pełnoprawnym członkiem NATO – zaznaczył w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Lider Zjednoczonej Prawicy w kontekście polityki zagranicznej przyznał, że „nie mamy szczególnie wygodnej pozycji geopolitycznej, szczególnie ze względu na miejsce, w którym leżymy”

– W tej sytuacji mimo wszystko można być bezpiecznym i można być w stałym zagrożeniu. My budujemy w tej chwili sytuację, w której poziom bezpieczeństwa znacznie wzrasta, mimo że pewne elementy się pogarszają – Rosja jest coraz bardziej agresywna. (…) Robimy wszystko, żeby Polskę wzmocnić i militarnie, i poprzez sojusze. Przy czym największym osiągnięciem, jakie mamy w tej chwili, jest uczynienie z Polski kraju, który jest pełnoprawnym członkiem NATO. (…) Mamy możliwość trwałej obecności wojsk amerykańskich, a także innych wojsk na terenie Polski i to ma bardzo dużą siłę odstraszającą – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że rządzący budują „pracowicie siłę odstraszającą (w postaci – przyp. red.). To się krok po kroku posuwa”.

– Oczywiście nie do końca mogę być w to wciągnięty, bo nie pełnię funkcji rządowych, natomiast wiem, że jeżeli dalsze posunięcia, o których w tej chwili się rozmawia, się udadzą, to poziom odstraszania będzie bardzo wysoki, a o to właśnie chodzi. Rosjanie mają to do siebie, że atakują tam, gdzie jest „miękko”, a nie tam, gdzie jest „twardo”. Chodzi więc o to, żeby to „utwardzenie”, które trwa, jeszcze podniosło swój poziom i wtedy będziemy mogli mówić o prawie stuprocentowym poziomie bezpieczeństwa, bo stuprocentowego na świecie w ogóle nie ma. Robimy to konsekwentnie bez wymachiwania szabelką, prowadząc odpowiednią politykę wewnętrzną w dziedzinie zbrojeń – wydamy przeszło 50 mld zł w kolejnym roku na siły zbrojne – wskazał polityk.

Jarosław Kaczyński w tym kontekście odniósł się również do kontaktów Polski na arenie międzynarodowej, wskazując, że „w obecnej sytuacji znaczenie praktyczne mają przede wszystkim kontakty ze Stanami Zjednoczonymi i NATO jako całością”.

– Państwa europejskie w większości podchodzą do tych spraw w sposób mało poważny. Właściwie liczącą się siłę zbrojną ma Anglia i Francja. Inne państwa europejskie, w szczególności Niemcy, nie są w tej chwili silne – zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

radiomaryja.pl

drukuj