fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: Odbyła się regionalna konwencja PiS z udziałem m.in. premiera i prezesa partii

W Białymstoku odbyła się w niedzielę konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. Na Podlasiu głos zabrali m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz prezes partii Jarosław Kaczyński.

W przemówieniach politycy podkreślali potrzebę wyrównywania szans w Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na ważne projekty dotyczące rolnictwa czy infrastruktury.

Te ziemie powinny się szybko rozwijać, wyrównać do reszty kraju, dlatego że mają potencjał, dlatego że to wymóg spójności narodowej – podkreślił prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. W tym kontekście wskazał na znaczenie projektu Via Carpatia.

Powiem o tej największej szansie: to jest Via Carpatia – wielka droga, wielkie przedsięwzięcie w skali europejskiej, które połączy Północ Europy i Południe Europy. To jest nowa wielka oś transportowa, ale co za tym idzie, także ekonomiczna. Ale to jest także oś o charakterze politycznym. To będzie także zmiana europejskiej geopolityki. To oczywiście ogromna szansa rozwojowa dla tej ziemi. Powtarzam, Via Carpatia to nasz pomysł. To dzięki nam Unia Europejska będzie finansować te odcinki transgraniczne i zostanie to wpisane do sieci TNT-T, do europejskiej sieci dróg. To jest przykład naszej efektywności i skuteczności w Unii Europejskiej – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki mówił: „jesteśmy za europejskością w konkrecie, która będzie służyć podlaskiej ziemi, mazurskiej ziemi, warmińskiej ziemi”. Podkreślił, że rząd jest świadomy barier, jakie mają przedsiębiorcy w tym regionie, żeby wejść na rynki europejskie. Dlatego chce przyciągać tutaj nowoczesne inwestycje infrastrukturalne i biznesowe.

Ogromną szansą rozwojową – jak ocenił premier Mateusz Morawiecki – jest wyrwanie się z osi wschód-zachód, która jest dla nas ważna i nadanie nowego impulsu rozwojowego osi północ-południe – wskazał.

Polska staje się coraz mocniej bijącym sercem Europy. Rytm tego serca musi być nadawany tutaj, z ziemi podlaskiej, z Polski Wschodniej, z ziemi mazurskiej, z ziemi warmińskiej. W takim celu idziemy do Europy. Idziemy, żeby ona nie tylko była wzmocniona poprzez nasze działania, działania naszej polityki gospodarczej, społecznej – to się już dzieje. Idziemy po to, żeby odłożyć do lamusa ten nieprawdziwy podział, który nam wmawiano, że Polska może być albo przedsiębiorcza, albo tylko socjalna. My pokazaliśmy, że łączymy Polskę innowacyjną, Polskę przedsiębiorczą z Polską solidarną – mówił Mateusz Morawiecki.

Podczas konwencji głos zabrał także europoseł Karol Karski, który jest liderem listy PiS do Europarlamentu z okręgu Podlasie – Warmia i Mazury.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Wybierzemy 52 europosłów.

RIRM

drukuj