fot. PAP/EPA

Jaka przyszłość czeka katedrę Notre Dame?

Wciąż katedra czy może muzeum – jaka przyszłość czeka katedrę Notre Dame, której przyszłość jest dziś w rękach lewicowych polityków? To pytanie, które jako wyznawcy Chrystusa powinniśmy postawić sobie dzisiaj wszyscy. 

Zapowiedź prezydenta Emmanuela Macrona ws. katedry Notre Dame jest jasna – będzie „jeszcze piękniejsza”. Powstaje więc pytanie o to, jaki kształt nabierze katedra tym bardziej, że polityk chce ją odbudować w ciągu zaledwie pięciu lat.

– Nie dziwiłby ten pomysł, aby z katedry uczynić muzeum albo inne miejsce o charakterze czysto świeckim – mówi Grzegorz Wiński, socjolog.

Bo i takie pomysły już się pojawiają. O sprawie pisał w ostatnim czasie „Nasz Dziennik”. Gazeta przytacza różne idee. Architekt Jean-Michel Wilmotte opowiada się za szklaną strzałą w miejsce iglicy, która ma nawiązywać do „piramid” na dziedzińcu Luwru. Wilmotte także chce szybkiej odbudowy przy użyciu nowych technologii.

– Możemy stworzyć stadiony o powierzchni 40-50 tysięcy miejsc w ciągu 2,5 roku. To kwestia wyboru technologicznego – wskazuje Jean-Michel Wilmotte.

Na razie do Luwru trafią wszystkie dzieła z katedry. Notre Dame wymaga odpowiedniego zabezpieczenia tak, by warunki atmosferyczne nie pogłębiały strat.

– Słyszałem w wiadomościach, że gdy nadchodzi deszcz, ściany wypełniają się wodą, co może spowodować implozję. To powoduje większe zniszczenia, więc trzeba chronić katedrę przed deszczem – mówi Gerret Ronde, turysta z Holandii.

Katedrę trzeba jednak chronić nie tylko przed deszczem, ale także lewicową ideologią. Polityka rządu francuskiego, państwa świeckiego od lat, charakteryzuje się walką z religią, a na celowniku w głównej mierze znaleźli się chrześcijanie – mówi socjolog Grzegorz Wiński.

– Francja w Europie przoduje w zamykaniu świątyń katolickich, w tym roku zamknięto ok. 100 sakralnych obiektów pełniących rolę świątyni, także wpisuje się to w politykę państwa – zaznacza Grzegorz Wiński.

W tym kontekście kluczowe jest dziś pytanie o przyszłość katedry Notre Dame.

TV Trwam News/RIRM

drukuj