(fot.PAP)

Prezes PiS o problemach samorządów

Największym problemem samorządów jest asymetria między ich zadaniami, a niedostatecznym finansowaniem – zaznaczał prezes PiS. Jarosław Kaczyński podczas debaty poświęconej samorządom. Dodał jednocześnie, że samorządy były i są „wielkim osiągnięciem ustrojowym”.

Według lidera PiS, stan polskiego państwa, podobnie jak stan samorządów, jest jednak niezadowalający. – Sprawy polskie wymagają dzisiaj poważnego zastanowienia, dyskusji, sformułowania alternatywy – ocenił.

– Mamy sytuację, w której dochodzi do radykalnej asymetrii między uprawnieniami, zobowiązaniami samorządów a ich finansowaniem. Ta asymetria jest najpoważniejszym problemem, przed którym stoją samorządowcy i polskie życie społeczne – ocenił Jarosław Kaczyński.

Zdaniem poseł Marzeny Machałek, członkini sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej to PO przychyla się do niszczenia finansów samorządności w Polsce.

– Przedstawiciele samorządów buntują się przeciwko polityce rządu, przeciwko polityce Rostkowskiego. Platforma zwana Obywatelską niszczy, tłamsi przede wszystkim finansowo samorządność w Polsce. Dzisiaj samorządy nie mają pieniędzy na bieżące wydatki nie mówiąc o finansowaniu. W ostatnich latach rząd realizując obietnice wyborcze przerzucał koszty realizacji tych obietnic na samorządy. Tak naprawdę za tymi działaniami skierowanymi czy zadaniami przekazanymi samorządom nie idą wydatki finansowe. Powoduje to ubytki w skali 8 mld. zł. –powiedziała poseł Marzena Machałek.

Klub Parlamentarny PiS już pod koniec maja przygotował uchwałę, która miała wezwać rząd od pilnych działań naprawczych dotyczących finansów samorządowych. Jednak dokument ten nie został przyjęty.

 

Wypowiedź poseł Marzeny Machałek


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj