fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Min. J. Kwieciński: Tworzymy warunki do tego, by polska myśl techniczna mogła się rozwijać i żebyśmy więcej pieniędzy przeznaczali na innowacje

My tworzymy warunki do tego, by polska myśl techniczna mogła się rozwijać i żebyśmy więcej pieniędzy – nie tylko publicznych, ale i prywatnych – przeznaczali na innowacje. Dane, które kilka dni temu podał Główny Urząd Statystyczny wskazują, że wydatki na badania i rozwój w ciągu jednego roku (od 2017 do 2018 roku) wzrosły z 1,03 na 1,21 proc. Nigdy takiego wzrostu nie mieliśmy – zauważył Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, w środowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

W środę odbyło się ostatnie posiedzenie rządu tej kadencji. Premier Mateusz Morawiecki podziękował ministrom za współpracę.

Minister Jerzy Kwieciński w „Polskim punkcie widzenia” podsumował cztery lata pracy Ministerstwa Finansów, Inwestycji i Rozwoju.

– Najważniejszym zadaniem było skoordynowanie całego procesu rozwoju naszego kraju, rozwoju społeczno-gospodarczego, co się wyrażało przyjmowaniem strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli głównego dokumentu strategicznego, i konsekwentne wdrażanie tej strategii. Dzięki temu mieliśmy wzrost gospodarczy, dobre wpływy do budżetu, ale przede wszystkim przełożyło się to na to, co odczuliśmy w naszym życiu i w naszych kieszeniach, czyli więcej pieniędzy. To było zdecydowanie najważniejsze zadanie. Postawiliśmy sobie taki cel, że w centrum tych działań ma być człowiek, a nie sama gospodarka. Gospodarka ma być środkiem do tego, by nam się lepiej żyło – oznajmił minister.

Rząd chce, aby polska technologia ciągle się rozwijała, dlatego tworzy warunki, by coraz więcej wydatków sektora prywatnego było przeznaczanych na innowacje.

– My tworzymy warunki do tego, by polska myśl techniczna mogła się rozwijać i żebyśmy więcej pieniędzy – nie tylko publicznych, ale i prywatnych – przeznaczali na innowacje. Dane, które kilka dni temu podał Główny Urząd Statystyczny wskazują, że wydatki na badania i rozwój w ciągu jednego roku (od 2017 do 2018 roku) wzrosły z 1,03 na 1,21 proc. Nigdy takiego wzrostu nie mieliśmy. (…) Ponad połowę pieniędzy na te badania i rozwój przeznacza sektor prywatny, a kiedyś było dokładnie odwrotnie – wskazał Jerzy Kwieciński.

Podniesienie pensji minimalnej ma wpłynąć na to, aby polska gospodarka nie cechowała się tanią siłą roboczą.

– Rząd prowadzi takie działania, żeby konkurencyjność naszej gospodarki nie opierała się na najniższym wynagrodzeniu. Wynagrodzenie bardzo mocno wzrosło w ostatnich kilku latach, a w przyszłym roku tę pensję minimalną chcemy podnieść do 2600 złotych. (…) Jak podniesiemy tę pensję minimalną, to te osoby, które były na samym dole w naszej drabinie wynagrodzeń, będą otrzymywały większe wynagrodzenia. Nie chcemy, żeby nasz kraj konkurował najniższymi wynagrodzeniami, bo to również determinuje inwestycje, jakie do nas przychodzą. Przychodzą tacy inwestorzy, którzy potrzebują takich pracowników, którzy będą słabo wynagradzani, a my nie chcemy konkurować tanią siłą roboczą – podkreślił gość Telewizji Trwam.

Na ostatnim posiedzeniu rządu zapadła decyzja, że głównym dokumentem strategicznym prowadzenia polityki i rozwoju będzie strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

– Na posiedzeniu rządu przyjęliśmy trzy projekty ustaw, które wyszły spod mojego pióra. Jedna z tych ustaw to są zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia polityki i rozwoju, a w której wyraźnie wskazujemy, że głównym dokumentem strategicznym, który będzie to wszystko spinał, będzie właśnie ta strategia średniookresowa, czyli strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – oświadczył minister Jerzy Kwieciński.

radiomaryja.pl

drukuj