fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: To są ostatnie godziny, żeby zarejestrować się do głosowania korespondencyjnego poza granicami Polski

To są ostatnie godziny, żeby to sprawdzić i ostatnie godziny, żeby się zarejestrować, bo termin do zgłaszania wyborów korespondencyjnych mija w najbliższy poniedziałek. Mamy ostatni weekend i kilka dni, żeby sprawdzić, czy głosowanie w tym rejonie, w którym każdy z Polaków mieszka, odbywa się w trybie korespondencyjnym, podobnie jak ci nasi rodacy, którzy zarejestrowali się do wyborów 10 maja. Oni w tej bazie pozostają, ale jeśli oni tam zaznaczyli, że chcą głosować osobiście, muszą też dokonać tej zmiany – powiedział Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. 

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce. Po zawirowaniach wokół terminu wyborów, 23 czerwca będzie można oddać głos na swojego kandydata. Pomimo obecnej sytuacji wywołanej pandemią jest to nasz przywilej i obowiązek i bez względu na to, gdzie mieszkamy, powinniśmy wziąć udział w głosowaniu – zaznaczył Adam Kwiatkowski.

– Ta sytuacja, która dotknęła cały świat, sytuacja epidemii powoduje, że w różnych miejscach świata Polacy będą mogli w różnym trybie głosować. W większości będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie  – wskazał gość „Aktualności dnia”.

To jest też ostatni moment, aby móc w nich uczestniczyć.

To są ostatnie godziny, żeby to sprawdzić i ostatnie godziny, żeby się zarejestrować, bo termin do zgłaszania wyborów korespondencyjnych mija w najbliższy poniedziałek. Mamy ostatni weekend i kilka dni, żeby sprawdzić, czy głosowanie w tym rejonie, w którym każdy z Polaków mieszka, odbywa się w trybie korespondencyjnym, podobnie jak ci nasi rodacy, którzy zarejestrowali się do wyborów 10 maja. Oni w tej bazie pozostają, ale jeśli oni tam zaznaczyli, że chcą głosować osobiście, muszą też dokonać tej zmiany. Muszą zmienić tryb głosowania na głosowanie korespondencyjne po to, żeby do nich do domu, do skrzynki pocztowej zostały dostarczone karty do głosowania – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

System do rejestracji już funkcjonuje, a najlepszym sposobem na to jest forma elektroniczna – powiedział prezydencki minister.

Adam Kwiatkowski zapewnił, że dla Andrzeja Dudy Polonia i Polacy są bardzo ważni, podobnie jak ich udział w wyborach.

– Andrzej Duda obejmując urząd prezydenta mówił, że będzie dążył do budowy wspólnoty wszystkich Polaków bez względu na to, gdzie oni mieszkają i że zawsze Polska będzie pamiętała o naszych rodakach mieszkających poza granicami Polski. A to, o co prosi tych, którzy mieszkają poza granicami, żeby byli dobrymi ambasadorami, żeby bronili dobrego imienia Polski i Polskę wspierali […] Ja myślę, że dzisiaj w dużym stopniu te słowa, które wtedy wypowiadał pan prezydent, to wszystko już działa. To wszystko się realizuje i warto na pewno, żeby realizowało się przez następnie pięć lat – akcentował polityk.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że szczególnie ważna poza granicami Polski jest działalność Rodziny Radia Maryja.

To jest też ten element, na który zwraca uwagę pan prezydent, bo to jest właśnie ta rodzina. Po pierwsze rodzina, a po drugie ta wspólnota. Jest to zawsze wzruszające i zawsze, kiedy jestem na spotkaniach Rodziny Radia Maryja poza granicami Polski, ale też mieliśmy okazję brać udział w różnych formacjach -w różnych spotkaniach czy to świątecznych, czy tak po prostu – to jest ten moment, za który naszym rodakom należą się wyrazy wdzięczności. Wyrazy wdzięczności tym księżom, którzy wspierają rodzinę Radia Maryja i wielka wdzięczność ojcom, a przede wszystkim tym ojcom, którzy są stale poza granicami Polski, bo oni tą rodzinę animują, wspierają[…]. Myślę, że to jest taki widomy znak – Rodzina Radia Maryja – że ten wysiłek, który jest tutaj, z Polski, w ich kierunku kierowany, że to wszystko razem przynosi te zamierzone owoce – podsumował Adam Kwiatkowski.

Całą rozmowę z ministrem Adamem Kwiatkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 radiomaryja.pl

drukuj