Min. A. Kwiatkowski: To, co robił Lech Kaczyński spotyka się z wyrazami wdzięczności

To wszystko, co robił za swojego życia Lech Kaczyński – można powiedzieć – spotyka się z takimi wyrazami wdzięczności, pamięci ze strony władz Żytomierza – powiedział minister Adam Kwiatkowski podczas uroczystości w Żytomierzu na Ukrainie.

Odsłonięto tam tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości  poprzedziła  Msza św. w kościele pw. św. Jana z Dukli.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, Marta Kaczyńska oraz władze ukraińskie.

To wyraz tego, że działania śp. Lecha Kaczyńskiego spotykają się z wdzięcznością i pamięcią – powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Polityk podkreślił, że inskrypcja na tablicy mówi o śp. prezydencie jako przyjacielu Ukrainy.

– To jest bardzo ważne, te słowa o tym, że Polska jest przyjacielem Ukrainy, takim państwem, na które Ukraina może liczyć. One tutaj bardzo mocno wybrzmiały. To jest bardzo ważne, bo dzisiaj jesteśmy świadkami, że ta polityka budowania wzajemnych i dobrych relacji, opartych na prawdzie, polityka wsparcia Ukrainy po to, by była silnym, niepodległym państwem. To wszystko, co robił za swojego życia Lech Kaczyński – można powiedzieć – spotyka się z takimi wyrazami wdzięczności, pamięci ze strony władz Żytomierza – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Ufundowana przez Fundację Wolność i Demokracja tablica znajduje się na budynku nr 1 przy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Położona jest ona tuż obok centralnego placu miasta.

Na Ukrainie imię Lecha Kaczyńskiego nosi także m.in. ulica w Mukaczewie na Zakarpaciu i w zamieszkanej niegdyś przez Polaków dzielnicy Hreczany w mieście Chmielnicki.

W obwodzie Żytomierskim mieszka ok. 50 tys. Polaków. Stanowią oni 3,5 proc. mieszkańców tego regionu.

RIRM

drukuj