Autorstwa Radoslaw Idaszak - http://www.airliners.net/photo/Poland---Army/Mil-Mi-24D/0928859/L/, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20415118

Macedonia Północna: rząd przekaże Ukrainie 12 śmigłowców bojowych Mi-24

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 – poinformowała macedońska minister obrony, Sławjanka Pietrowska.

Minister wyjaśniła podczas udzielonego w sobotę telewizji Alsat wywiadu, że analizę zakończył właśnie Sztab Generalny, który wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie śmigłowców Mi-24. Dodała, że decyzja zostanie potwierdzona na najbliższym posiedzeniu rządu.

„To sprzęt, którym ukraińska armia potrafi się posługiwać i który – zgodnie z naszymi planami modernizacyjnymi – nie będzie niedługo integralną częścią naszego uzbrojenia” – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że decyzja w żaden sposób nie wpłynie na gotowość bojową macedońskiej armii.

Śmigłowce Mi-24 trafiły do Macedonii Płn. w 2001 roku po tym, gdy zostały przez Skopje kupione od Ukrainy.

Sławjanka Pietrowska poinformowała, że wyłączając finalizowany pakiet zawierający 12 śmigłowców, Macedonia Płn. przekazała dotąd Ukrainie sprzęt warty 30 mln euro.

W czwartek podczas spotkania w Skopje z minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock, szef macedońskiej dyplomacji, Bujar Osmani, przypomniał, że „od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji jasno opowiadamy się po stronie Ukrainy, krytykując niczym niesprowokowaną agresję Moskwy”.

„Macedonia Płn. jest per capita czwartym krajem NATO pod względem udzielania Kijowowi pomocy militarnej. Przyłączyliśmy się też do wszystkich sankcji i pod tym względem nasza polityka została w pełni uspójniona z unijną” – dodał Bujar Osmani.

Minister obrony Macedonii Płn. powiedziała również, że Skopje znajduje się w końcowej fazie oceny pięciu ofert dotyczących zakupu przez państwo ośmiu wielozadaniowych śmigłowców bojowych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl