fot. PAP/Darek Delmanowicz

Funkcjonariusze SW udaremnili próbę przemytu amfetaminy; narkotykiem był nasączony papier

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Kluczborku udaremnili próbę przemytu amfetaminy. Narkotyk warty około 50 tys. złotych był ukryty w kartkach papieru – powiedziała w piątek rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu kpt. Katarzyna Idziorek.

Jak poinformowała kpt. Katarzyna Idziorek, do zdarzenia doszło w ostatnią środę.

„Po wpłynięciu przesyłki do więzienia i potwierdzeniu przez skazanego, że jest jej adresatem, otwarto list, w którym ujawniono dwie niezapisane kartki papieru. Uwagę funkcjonariuszy zwróciły dziwne zacieki widoczne na kartkach” – przekazała funkcjonariuszka Służby Więziennej.

Wskazała, że wstępne badanie kartek papieru narkotestem wskazało obecność pochodnej amfetaminy.

„Czarnorynkową wartość ujawnionego przemytu oszacowano na 50 tys. zł. Nadawcą listu miała być kancelaria adwokacka w Poznaniu” – podała.

„List został zabezpieczony i przekazany funkcjonariuszom policji z Kluczborka, którzy weryfikują, czy rzeczywiście nadawcą jest kancelaria, której adres widnieje na kopercie” – podkreśliła.

Poinformowała również, że funkcjonariusze SW zauważyli w ostatnim czasie nowe sposoby przemytu na teren więzień.

„Substancje narkotyczne próbuje się przemycać nasączając papier (koperty, kartki, zeszyty). Wcześniej podobne próby przemytu na Opolszczyźnie udaremniono w Areszcie Śledczym w Opolu (o wartości kolejno 60 tys. zł i 250 tys. zł) oraz w Oddziale Zewnętrznym w Prudniku (o wartości 75 tys. zł)” – tłumaczyła.

„O ile kartki nasączone takimi substancjami na wolności nie mają większej wartości, o tyle w warunkach więziennych ich cena idzie mocno w górę. Przy wykrywaniu takich prób przemytu najważniejsza jest praca profilaktyczna i wcześniejsze rozpoznanie. Nasi funkcjonariusze przygotowują się na nadejście takiej przesyłki, a później przy współpracy w Policją weryfikują, czy rozpoznanie było trafne” – zaznaczyła kpt. Katarzyna Idziorek.

Przekazała także, że efekty przynosi również współpraca strażników więziennych z policją.

„Ostatnio przewodnik wraz z psem specjalnym Nadirem w Zakładu Karnego w Kluczborku uczestniczyli w policyjnej akcji wymierzonej w przestępczość narkotykową. We wskazanych przez kluczborską policję prywatnych domach, dokonano ich sprawdzenia pod względem obecności narkotyków” – powiedziała.

„Przewodnik z psem specjalnym brali udział w przeszukaniach w trzech domach w okolicach Kluczborka. Dzięki ich skuteczności ujawniono środki narkotyczne o łącznej wadze pół kilograma, głównie amfetaminę i marihuanę. Współpraca obu służb jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zapobiegać przenikaniu substancji do więzień, jaki i jej rozprowadzaniu w warunkach wolnościowych” – dodała.

PAP

drukuj