fot. twitter.com

M. Wójcik: Zwiększenie uprawnień SW i budowa nowych pawilonów dla osadzonych

Zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy mają bezpośredni kontakt z osadzonymi, a także budowę nowych pawilonów jednostek penitencjarnych i rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego zapowiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji „Stulecie Służby Więziennej. Sukcesy i nowe wyzwania”. Jak podkreślił, praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest niezwykle trudna i odpowiedzialna, co nie znajduje odzwierciedlenia we wszystkich obecnych rozwiązaniach prawnych.

„Przez całe lata funkcjonariusze Służby Więziennej byli ogałacani z różnego rodzaju uprawnień. Widzieliśmy, że coraz większe uprawnienia były dla osób osadzonych, a coraz mniejsze dla tych osób, które na pierwszej linii narażając swoje życie i zdrowie pilnują osadzonych” – powiedział minister dziennikarzom.

„Uważam, że powinna nastąpić zmiana, nowy zupełnie kierunek, tzn. taki, żeby te uprawnienia były wyższe dla funkcjonariuszy pracujących na pierwszej linii” – dodał. Jak zaznaczył, chodzi o wynikającą z obecnych przepisów liczbę obowiązków funkcjonariuszy SW. W jego ocenie, jest to obecnie „źle zorganizowane”.

Jak powiedział Michał Wójcik uczestnikom konferencji, kilka dni temu nad przygotowaniem nowych regulacji – które mają też wzmacniać poczucie bezpieczeństwa funkcjonariuszy mających bezpośredni kontakt z osadzonym – dyskutowali w resorcie sprawiedliwości przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej.

„Mogę państwu obiecać, że takie przepisy będą wprowadzone”- zapewnił wiceminister. Jak zaznaczył, zmiany zostaną wprowadzone „przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień wszystkim osobom osadzonym”.

W swoim wystąpieniu Michał Wójcik zapowiedział też dalsze rozszerzanie systemu dozoru elektronicznego, którym obecnie objętych jest ok. 5 tys. osób, oraz budowę nowych pawilonów dla osadzonych. Wiceminister przypomniał, że w Trybunale Konstytucyjnym jest nowelizacja Kodeksu karnego, zaostrzająca kary dla sprawców najpoważniejszych przestępstw.

„Liczymy się z tym, że część osób za takie przestępstwa będzie osadzona w więzieniach, w związku z tym są potrzeby, jeżeli chodzi o kwestię miejsc w jednostkach penitencjarnych. Dlatego budujemy 10 nowych pawilonów na ok. 2,5 tys. osób” – powiedział wiceminister.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl