fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Mec. P. Ł. Andrzejewski: Działania KE nie budzą optymizmu w kwestii możliwości trwałego uregulowania spraw z Polską

Komisja Europejska wydała nowe rekomendacje względem Polski w obszarze tzw. praworządności. Według niej konieczne jest oddzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. To dalszy ciąg, który nie budzi optymizmu, jeżeli chodzi o możliwość trwałego uregulowania spraw na zasadzie poszanowania polskiej konstytucji i naszych organów. Polska nie przekazała takich kompetencji merytorycznych Wspólnocie. To rodzaj agresji w stosunku do naszego państwa – powiedział mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Weszła w życie nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym. Głównym jej założeniem jest zakończenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Zastąpi ją Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. [czytaj więcej]

– Odpowiedzialność sędziów była poza kontrolą przestrzegania przez nich zasad niezawisłości i niezależności w orzeczeniach, ale także terminowości i szanowania konstytucyjnego wymogu rozpoznawania sprawy bez zbędnej zwłoki w oparciu o nadrzędność i nienaruszalność polskiej konstytucji. (…) Powołanie dawnej i aktualnej izby miało na celu urealnienie odpowiedzialności za lekceważenie i naruszanie prawa przez tych, którzy mieli je stosować w imieniu Polski – wyjaśnił mec. Piotr Łukasz Andrzejewski.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę na kontekst sytuacji. Jak zaznaczył, „Unia Europejska w obecnym kształcie zdominowana jest przez program likwidacji państw narodowych na rzecz jednego superpaństwa”.

– Jeden podmiot zastąpiłby odrębne kształtowanie organów państwa i funkcjonowanie poszczególnych członków UE jednolitą dyspozycją zewnętrzną. Jest to o tyle niebezpieczne, że w ramach Wspólnoty nie sformułowano jednolitego wzorca, jakim jest u nas konstytucja – powiedział.

Komisja Europejska wydała nowe rekomendacje względem Polski w obszarze tzw. praworządności. Jak stwierdziła unijna instytucja, konieczne jest oddzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

– To dalszy ciąg, który nie budzi optymizmu, jeżeli chodzi o możliwość trwałego uregulowania spraw na zasadzie poszanowania polskiej konstytucji i naszych organów. Polska nie przekazała takich kompetencji merytorycznych Wspólnocie. To rodzaj agresji w stosunku do naszego państwa. Jest daleka analogia odnośnie tej sytuacji. Rosja nie uznaje odrębności i podmiotowości Ukrainy jako podmiotu prawa międzynarodowego, a Unia Europejska – zachowując wszystkie proporcje – uważa, że podmiotowość i suwerenność Polski mieści się tylko w takim zakresie, w jakim nasz kraj jest częścią Wspólnoty – wskazał wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Cała rozmowa z Piotrem Łukaszem Andrzejewskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl