Firmy budowlane skarżą się na Polskę do Komisji Europejskiej

Firmy zrzeszone w Europejskiej Federacji Branży Budowlanej i Europejskim Stowarzyszeniu Firm Wykonawczych skarżą Polskę do Komisji Europejskiej. Sprawa – jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” – ma związek z gwałtownym spadkiem rentowności kilkuletnich kontraktów. Skargę złożyły firmy, których polskie oddziały budują u nas m.in. drogi szybkiego ruchu.

Spadek rentowności kontraktów powoduje wzrost cen materiałów i usług. Według budowlańców wskaźniki GUS nie odzwierciedlają faktycznego skoku cen.

Firmy budowlane skarżą się, że mimo wielu spotkań branży z resortem infrastruktury nie wypracowano rozwiązań. Mówią, że polski rząd jest obojętny na ich sytuację, czemu zaprzecza wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz

Widzimy te problemy. Ministerstwo się nie uchyla. Jak na razie rozpoczęliśmy współpracę z GUS-em. Mamy nowe podejście GUS-u do badania cen robót budowlanych, ale mamy niestety też problem od strony wykonawców, którzy nie za bardzo chcą z GUS-em współpracować. Po drugie, na pewno nie pozostawimy polskich wykonawców bez odpowiedzi. Cały czas próbujemy z nimi się porozumieć. Jest natomiast pewien problem, że druga strona nie chce pokazać, w którym momencie poniosła rażącą stratę. My to musimy widzieć – zaznacza Marek Chodkiewicz.

O tym, że branża budowlana zwróciła się o interwencję do KE, „Dziennik Gazeta Prawna” pisał w poniedziałek. Gazeta podała też, że w Brukseli doszło już do pierwszego spotkania z przedstawicielami wykonawców.

Jak napisano, stworzona ma zostać strategia, która zmusi nasz rząd do podjęcia działań w ochronie wykonawców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl