fot. pixabay.com

Komisja Europejska odblokuje Polsce 137 mld euro funduszy unijnych

Komisja Europejska odblokuje w przyszłym tygodniu 137 mld euro funduszy unijnych dla Polski. Poinformowała dziś o tym w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem oraz premierem Belgii, Alexandrem de Croo.

Po dzisiejszym spotkaniu w Warszawie z premierami Polski – Donaldem Tuskiem i Belgii – Alexandrem de Croo, Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja Europejska odblokuje w przyszłym tygodniu 137 mld euro funduszy unijnych dla Polski. Szefowa KE oświadczyła, że jest to efekt rozpoczęcia przez polski rząd procesu „przywracania praworządności”. Unijna polityk podkreśliła, że jest pod wrażeniem polskich wysiłków, a reformy „przyniosą korzyść Polakom i Europie”.

Premier Donald Tusk oznajmił, że porozumienie wypracowano dzięki pomocy unijnych instytucji i Belgii, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

– To jest góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy i którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dziś napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro (na nasze to ponad sześć miliardów złotych), które bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności – powiedział szef rządu.

Politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse nie ma wątpliwości, że zarówno wizyta szefowej Komisji Europejskiej, jak i odblokowanie środków, mają charakter polityczny.

– Z jednej strony oczywiście demonstruje, że polityka jest ważniejsza od praworządności i bez spełniania kamieni milowych rząd liberalno-lewicowy może być nagrodzony przez Brukselę (co jest oczywiście kwestią czystej polityki), ale również pani von der Leyen zabiega w Polsce o wsparcie jej kandydatury politycznej na przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej, więc to też jest elementem pewnej gry politycznej w Unii Europejskiej – zwrócił uwagę ekspert.

Odblokowane środki będą pochodzić  z funduszu Next Generation i Funduszu Spójności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl