fot. https://pixabay.com/

Polscy leśnicy: Obowiązkowa ścisła ochrona lasów to zły pomysł

Polscy leśnicy przekonują Komisję Europejską, że obowiązkowa ścisła ochrona lasów to zły pomysł. W Parlamencie Europejskim w Strasburgu przedstawili swoje argumenty komisarzowi UE ds. środowiska. Strategia KE zakłada, że ścisłą ochroną trzeba będzie objąć 10 proc. powierzchni lądowej państw członkowskich UE. Leśnicy z kilku krajów przestrzegają m.in., że tam, gdzie pozyskiwanie drewna zostanie radyklanie ograniczone, pojawi się jego import.

Rozmowy z komisarzem ds. środowiska zrelacjonował p.o. zastępcy dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Lasów Państwowych, Jan Tabor.

 

Przestrzegaliśmy, że obejmując ścisłą ochroną tak rozległe obszary leśne, możemy doprowadzić do zamierania lasów. Pokazywaliśmy, że brak drewna doprowadzi do importu tego surowca spoza Unii, z krajów, gdzie gospodarka jest rabunkowa i pogorszy to jeszcze sytuację lasów tropikalnych. Cieszy nas, że komisarz zapewnił delegację leśników, iż nie są planowane rozwiązania legislacyjne, które obligowałyby państwa członkowskie do obejmowania ścisłą ochroną konkretnych obszarów wyrażonych w procentach albo w hektarach – zaznaczył.

https://twitter.com/Bogdan_Rzonca/status/1544921095773605890

Europoseł PiS Bogdan Rzońca, który był inicjatorem spotkania, wskazał, że potencjalne wyłączenia obszarów leśnych miałyby ogromne konsekwencje gospodarcze i społeczne. Skierował też w tej sprawie list do komisarza Fransa Timmermansa. Europoseł mówił, jaką otrzymał odpowiedź.

Jest informacja, że dyskusja na temat ścisłej ochrony lasów, temat gospodarki leśnej jest przedmiotem działań KE i Parlamentu Europejskiego i wszystkie działania muszą być nakierowane na to, aby cała gospodarka leśna nie ucierpiała, żeby chronić las, ale trzeba też zauważyć kwestie społeczne związane z funkcjonowaniem lasu – wyjaśnił polityk.

Podobne do Polski obawy mają także inne kraje, m.in. Austria, Czechy czy Słowenia. Strategia leśna jest elementem pakietu Fit for 55, który zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej w UE w 2050 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl