fot. pixabay.com

Komisja Europejska proponuje rozszerzenie wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek rozszerzenie wykazu przestępstw w Unii Europejskiej o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści. KE argumentuje, że liczba przypadków nawoływania do nienawiści i przestępstw z nienawiści gwałtownie wzrosła w całej Europie oraz, że stały się one szczególnie poważnym i niepokojącym zjawiskiem – zarówno w internecie, jak i poza nim.

Zdaniem Komisji stawienie czoła temu wyzwaniu wymaga wspólnych działań na szczeblu UE. Obecnie nie ma podstawy prawnej do kryminalizacji nawoływania do nienawiści i przestępstw z nienawiści na poziomie UE. W związku z tym, KE chce rozszerzenia istniejącego wykazu przestępstw w UE zawartego w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), aby zapewnić minimalne wspólne zasady definiowania przestępstw i kar mające zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE.

„W Europie nie ma miejsca na nienawiść. Jest ona sprzeczna z naszymi podstawowymi wartościami i zasadami. Zapewnienie, aby nienawiść była uznawana za przestępstwo jednakowo w całej Europie, wymaga działania na szczeblu UE” – oświadczyła Viera Jourova, wiceprzewodnicząca KE.

Z kolei unijny komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił, że czwartkowa inicjatywa „stanowi ważny krok w kierunku skuteczniejszej reakcji Europy na takie zagrożenia dla pluralizmu i włączenia społecznego”.

PAP

drukuj