fot. ordoiuris.pl

[TYLKO U NAS] Mec. J. Kwaśniewski: Dziś wolność światopoglądowa oznacza wolność od religii, a w szczególności chrześcijańskiej i katolickiej

Ostatnie dwa lata pokazują, że mamy do czynienia ze spotęgowaniem nienawiści wobec katolików i agresji wobec nich. Niestety agresja jest również zwiększona, co pokazuje przykład morderstwa o. Maksymiliana z Siedlec – podkreślił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o dyskryminacji chrześcijan. W świecie, gdzie słyszymy o tolerancji i wyrozumiałości, cały czas dochodzi do znieważania i obrażania katolików. 20 stycznia 2022 roku doszło do szokującego incydentu, w którym zabroniono poświęcenia nowej pralni przy noclegowni Św. Brata Alberta we Wrocławiu przez ks. bpa Jacka Kicińskiego, biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej. Niemiecka firma Henkel, jako darczyńca na rzecz noclegowni, nie wyraziła zgody na poświęcenie pralni, tłumacząc to chęcią zachowania neutralności światopoglądowej. Większe oburzenie budzi fakt, że poświęcenie miało dotyczyć obiektu, którego właścicielem jest katolicka organizacja. [czytaj więcej]

– Henkel pomylił swoją rolę. Zwróćmy uwagę, że podczas uroczystości otwarcia był on gościem. Nawet jeżeli koncern dołożył się finansowo do realizacji tego projektu, to inicjatorem i właścicielem była katolicka organizacja – ocenił rozmówca.

Ponadto zaproponowano Księdzu Biskupowi, by jedynie przemówił podczas otwarcia, zrównując go do polityków lub działaczy społecznych.

– W tej sytuacji ks. bp Jacek Kiciński odmówił. Skoro uniemożliwiono mu wykonanie czynności religijnych, a więc poświęcenia tego miejsca, odmówił udziału w uroczystościach. Dzięki postawie duchownego powstał bojkot konsumencki Henkela, który został rozpropagowany w mediach i środowiskach katolickich – wyjaśnił mec. Jerzy Kwaśniewski.

W niedługim czasie po nagłośnieniu sytuacji Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta zdecydowało, że zwróci koncernowi przekazane środki na wsparcie nowej pralni. Prezes Henkela wystosowała list z przeprosinami biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej, jednak incydent może zagrozić niemieckiemu koncernowi.

– Prezes koncernu wycofuje się z antyreligijnej postawy swoich pracowników.  Według świadków uroczystości decyzja o niedopuszczeniu kapłana, by poświęcił obiekt, była konsultowana z centralą. Dlatego nie był to eksces jednego pracownika, jak teraz Henkel próbuje to przedstawiać. To rzeczywisty wyraz antyreligijnej polityki koncernu – poinformował prezes Instytutu Ordo Iuris.

Argument firmy Henkel, że chce zachować niezależność światopoglądową, również mija się z prawdą. Koncern z jednej strony ogranicza i lekceważy wartości oraz tradycje chrześcijańskie, a z drugiej strony chętnie wspiera dzień dumy osób LGBT. Niestety w Europie coraz częściej dochodzi do tego typu sytuacji i dyskryminacji katolików.

– Dziś wolność światopoglądowa oznacza wolność od religii, a w szczególności chrześcijańskiej i katolickiej – podkreślił mecenas.

Gość programu „Polski punkt widzenia” ocenił, że na szczęście Polska jest krajem, który broni swojej tożsamości narodowej i religijnej.

– Mam nadzieję, że te sprawy dadzą do myślenia wszystkim właścicielom koncernów, którzy kierują się prostą biznesową kalkulacją. Powinni oni zrozumieć, że w Polsce ideologie sprzedają się gorzej niż wierność kodowi kulturowemu III Rzeczpospolitej – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski.

Niestety w Polsce mamy również coraz częściej do czynienia z aktami nienawiści wobec osób wierzących. Przeciwnicy Kościoła katolickiego regularnie dewastują miejsca kultu, dopuszczają się obrazy duchowieństwa, a nawet przemocy fizycznej.

– Ostatnie dwa lata pokazują, że mamy do czynienia ze spotęgowaniem nienawiści wobec katolików i agresji wobec nich. Niestety agresja jest również zwiększona, co pokazuje przykład morderstwa o. Maksymiliana z Siedlec – poinformował gość programu „Polski punkt widzenia”.

Rozmówca zwrócił uwagę, że coraz częściej dochodzi do zniesławiania i obrażanie ludzi wierzących oraz ich uczuć religijnych za przyzwoleniem. Zdarza się, że za publiczne pieniądze prezentowane są sztuki teatralne, które atakują Kościół, duchowieństwo oraz wiernych.

– To wszystko jest obrazem kulturalnego upadku części uczestników życia publicznego. Tutaj musi włączyć się prawo. Jest to przestrzeń, w której musi zostać wymierzona konkretna kara, by móc zaprowadzić porządek – ocenił mecenas.

Prezes Instytutu Ordo Iuris zwrócił uwagę, że zdarza się tak, iż sami sędziowie uniewinniają winnych przestępstwa, przez co biorą na siebie odpowiedzialność za czyny potencjalnych naśladowców. W odpowiedzi na takie zachowania Instytut kończy prace nad poradnikiem dotyczącym skutecznego ścigania i karania w sprawach obrazy uczuć religijnych.

– W poradniku dokładnie będziemy pokazywać, w jaki sposób można skutecznie formułować akty oskarżenia i dochodzić sprawiedliwości w tych sprawach – zapowiedział mec. Jerzy Kwaśniewski.

Najnowszym przejawem nienawiści do katolików jest wystawiana przez Teatr Powszechny pseudosztuka. Kreślona jest tam wizja Polski bez Kościoła katolickiego. Instytut Ordo Iuris zawiadomił już prokuraturę ws. spektaklu.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl