[TYLKO U NAS] M. Zaleski: Teraz w tym symbolicznym miejscu okazujemy cześć tym synom i córkom Ukrainy, którzy w czasach ludobójczej pogardy ośmielili się ratować polskich współbraci

W tym miejscu powinniśmy dzisiaj z całą mocą wyznać wiarę w to, co jest w nas: w siłę ludzkiej dobroci możliwej do okazania nawet w czasie niepojętych waśni wojennych. Czynimy to wkrótce po tym, jak w całej Rzeczypospolitej na nowo przeżyliśmy dzień 1 września jako rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teraz w tym symbolicznym miejscu okazujemy cześć tym synom i córkom Ukrainy, którzy w czasach ludobójczej pogardy ośmielili się ratować polskich współbraci – mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia, podczas XII Dziękczynienia w Rodzinie.

Michał Zaleski, prezydent Torunia podkreślił, jaka cześć należy się wszystkim honorowym Ukraińcom, którzy w czasie zbrodni ośmielili się pomóc Polakom.

– W tym miejscu powinniśmy dzisiaj z całą mocą wyznać wiarę w to, co jest w nas: w siłę ludzkiej dobroci możliwej do okazania nawet w czasie niepojętych waśni wojennych. Czynimy to wkrótce po tym, jak w całej Rzeczypospolitej na nowo przeżyliśmy dzień 1 września jako rocznicę wybuchu II wojny światowej. Teraz w tym symbolicznym miejscu okazujemy cześć tym synom i córkom Ukrainy, którzy w czasach ludobójczej pogardy ośmielili się ratować polskich współbraci – wskazał prezydent Torunia.

Tym bolesnym aktem pamięci chcemy wyrazić wdzięczność całego naszego pokolenia – kontynuował.

– Wdzięczność najpiękniej, najgłębiej ukazuje dziękczynienie jako wieloletnią ideę dorocznych spotkań organizowanych w Toruniu przez Rodzinę Radia Maryja. Ta zaś podniosła uroczystość, w której uczestniczymy (…) upewnia nas, że Polska na głos tego dziękczynienia jest otwarta. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować pomysłodawcom, fundatorom, sponsorom, osobom wspierającym upamiętnienie na toruńskiej ziemi bohaterów ukraińskich, którzy oddali życie za Polki i Polaków – powiedział Michał Zaleski.

Ich czyny będziemy zawsze przywoływać w tym miejscu z tą samą czcią, jaką 8 sierpnia obiecaliśmy Polkom i Polakom, że będziemy o nich pamiętali, o tych, którzy w czasie okupacji ratowali żydowskich współbraci – podkreślił polityk.

– Ten skrawek Polski w nadwiślańskim Toruniu zawsze będzie dla nas wezwaniem do dziękczynienia, nie tylko w czasie dorocznego święta i Dziękczynienia w Rodzinie, ale w każdym dniu każdego roku. Te słowa podziękowań zawsze w tym miejscu kierowane winne być do ojców redemptorystów, do Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka za to, że to miejsce zostało tak pięknie odmienione i odmieniane jest nadal. Tu zawsze będziemy wołać o pokój dla wszystkich ludzi – podsumował prezydent Torunia.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl