fot. Tomasz Strąg

XII Dziękczynienie w Rodzinie

Zakończyło się XII Dziękczynienie w Rodzinie. Przyjaciele Radia Maryja przybyli do Torunia, by dziękować za katolicką rozgłośnię i związane z nią dzieła.

Dziękczynienie w Rodzinie odbyło się już po raz dwunasty.

– Jest wyrazem wdzięczności całej rodzinie Radia Maryja za współpracę, za wspólne dobro, które podejmuje w ciągu całego roku – mówił ojciec Grzegorz Mój CSsR.

Pani Zofia przyjeżdża na dziękczynienie od 10 lat.

– Kochamy Radio Maryja i bez niego żyć nie możemy i jak jest jakaś okazja, to staramy się być – powiedziała Pani Zofia.

Co roku do Torunia przybywają pielgrzymki z każdego regionu Polski.

– Razem z mężem przyjechaliśmy tutaj, w większej grupie – 23 osoby nas przyjechały autokarem, też na tę dzisiejszą Mszę św., na to dziękczynienie – stwierdziła Pani Hanna.

Dziękczynienie za Radio Maryja i wszystkie dzieła, które przy nim powstały.

– To jest taka pielgrzymka, która jednocześnie pozwoli nam zobaczyć ten Park Pamięci Narodowej. To jest dla nas takie ważne – mówiła Pani Grażyna.

W Parku Pamięci Narodowej odsłonięto tablice upamiętniające ukraińskich bohaterów, zamordowanych przez bandy UPA za ratowanie Polaków w czasie rzezi.

– Ci, których dzisiaj czcimy, którzy zostali tutaj na wieczny czas zapisani, to właśnie ci, którzy ten szczyt człowieczeństwa zyskali, na ogół zwykli, prości ludzie, w najtrudniejszej możliwej sytuacji, wśród straszliwej rzezi, niebywałego okrucieństwa oddali swoje życie – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Skala zbrodni była ogromna – zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Wtedy złamano wszelkie zasady fundamentów cywilizacji europejskiej, rycerstwa, że nie zabija się niewinnych, nie zabija się bezbronnych, dzieci, kobiet, starców – powiedział dr Jarosław Szarek.

Ginęły całe rodziny, często w bardzo wymyślny, barbarzyński sposób.

– Ja cudem i moja mama z młodszym rodzeństwem została ocalona przez sąsiadów ukraińskich, którzy nas chronili – wspominał honorowy prezes stowarzyszenia upamiętnienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA Szczepan Siekierka.

To właśnie takich ludzi, którzy chronili pana Szczepana i jego rodzinę, uhonorowano w toruńskim Parku Pamięci Narodowej.

– W tym miejscu dzisiaj, z całą siłą powinniśmy wyznać wiarę w to, co jest w nas: wiarę w siłę ludzkiej dobroci – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W trakcie dzisiejszych uroczystości sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Ignacego Deca, w intencji wszystkich dzieł stworzonych przy Radiu Maryja.

– Jesteśmy przekonani, że Polska nie byłaby dzisiaj taka, jaka jest, gdyby nie było Radia Maryja – wskazał ks. bp Ignacy Dec.

Dlatego wszystkim zaangażowanym w to dzieło należą się podziękowania – mówił dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk.

– Dziękujemy Panu Bogu, ale dziękujemy też Wam wszystkim, całej Rodzinie Radia Maryja za tworzenie tego wielkiego dobra na chwałę Bożą, pożytek wszystkich ludzi, naszej ojczyzny najpierw, wszystkich Polaków – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytała dyrektor generalna kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Dziękuję Fundacji Lux Veritatis, jej współpracownikom oraz osobom i instytucjom, które to dzieło wspierają – czytała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Głos zabrał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Bóg zapłać składamy na ręce ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, bo bez ojca oczywiście te dzieła by nie powstały, ale ojciec dyrektor zawsze mówi, że on sam tych dzieł też by nie dokonał, a więc Bóg zapłać wszystkim tym, którzy są w rodzinie Radia Maryja – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Każdego roku na uczestników wydarzenia czekają stoiska, w których mogą skorzystać z licznych atrakcji.

– Staramy się, żeby każdy, kto odwiedzi nasze stoisko, przede wszystkim porozmawiał z nami, wyniósł jakąś nową wiedzę o lesie. Staramy się podnosić ten poziom wiedzy i oczywiście można wygrać wiele gadżetów – mówiła rzecznik prasowy regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Toruniu Honorata Galczewska.

Na pielgrzymów czekały także stoiska kardiologa i diabetologa, gdzie każdy mógł bezpłatnie zbadać swój stan zdrowia.

Na dziękczynieniu nie może zabraknąć muzyki. Dla pielgrzymów zagrała m.in. „Mała Armia Janosika”.

– Repertuar poświęcony Janowi Pawłowi II właśnie z okazji tych setnych urodzin i chcemy właśnie tutaj w Toruniu pokazać i muzykę góralską, ale także te utwory, które właśnie kojarzymy z papieżem Polakiem – podsumował Damian Pałasz, kierownik zespołu.

Nie zabrakło także muzyki rozrywkowej.

Zagrała także Śpiewająca Rodzina Kaczmarków oraz Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl