fot. Tomasz Strąg

[RELACJA] W Toruniu zakończyło się XII Dziękczynienie w Rodzinie

W Toruniu odbyło się XII Dziękczynienie w Rodzinie. Wydarzenie zainaugurowała  Msza św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczy ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Uroczystość na żywo transmitowała TV Trwam i Radio Maryja.

 

Prezydent Polski Andrzej Duda skierował list do uczestników uroczystości. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.

Uczestników uroczystości przywitał Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk.

Homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, podczas której wskazał szczególną rolę toruńskiej rozgłośni.

– Mamy świadomość, jesteśmy przekonani, że Polska nie była by dzisiaj taka, jaka jest, gdyby nie było Radia Maryja, Telewizji Trwam i pozostałych dzieł toruńskich, stworzonych przez Ojców Redemptorystów. Media te dzięki służbie prawdzie, dzięki finansowej i ideowej niezależności, pozyskują sobie coraz więcej, słuchaczy, telewidzów,  przyjaciół i sympatyków – powiedział ks. bp Ignacy Dec.

Oprawę muzyczną Mszy św. uświetniła Orkiestra Koncertowa „Viktoria” Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie.

Po zakończonej Eucharystii głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Nie poddawajmy się tym ideologiom, które godzą w rodzinę, kulturę, cywilizację europejską opartą na fundamencie chrześcijaństwa. Nie poddawajmy się. Nie lękajmy się. Jan Paweł II też mówił wielokrotnie „Nie lękajcie się”. Idźmy tą drogą, która wynika z naszej wiary, kultury, cywilizacji i postawy naszych przodków – powiedział minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podczas XII Dziękczynienia w Rodzinie.

Rodzinę Radia Maryja powitał o. Jan Król CSsR w amfiteatrze przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu.

Odbył się koncert Małej Armii Janosika, który był darem i  podziękowaniem z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Koncert Małej Armii Janosika był inspirowany pontyfikatem św. Jana Pawła II.

Przybyła do Torunia Rodzina Radia Maryja zgromadziła się w Parku Pamięci Narodowej, w którym nastąpiło odsłonięcie miejsca upamiętniającego Bohaterów Ukraińskich zamordowanych przez bandy OUN-UPA za ratowanie Polaków podczas strasznych rzezi. Głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Zgromadzeni modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, abyśmy zawsze „Zachowywali się jak trzeba” – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Po zakończonej modlitwie rozpoczęły się przemówienia okolicznościowe. Jako pierwszy głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Następnie słowo wygłosił prezes Instytutu Pamięć Narodowej dr Jarosław Szarek.

Późnej głos zabrał honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA Szczepan Siekierka.

Na zakończenie kilka słów do zgromadzonych skierował prezydent Torunia Michał Zaleski.

W Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” poświęcono i odsłonięto miejsca upamiętniające Bohaterów Ukraińskich zamordowanych przez bandy OUN-UPA za ratowanie Polaków podczas strasznych rzezi.

W amfiteatrze przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji odbył się koncert  w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków.

Zgromadzeni przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu mogli posłuchać koncertu w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych RP wraz z chórem kameralnym Medici Cantares z Bydgoszczy.

Na zakończenie XII Dziękczynienia w Rodzinie zgromadzeni modlili się Różańcem oraz przeszła uroczysta procesja.

XII Dziękczynienie w Rodzinie było transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja.

radiomaryja.pl

drukuj