Toruń: Dziś odbędzie się XII Dziękczynienie w Rodzinie

W Toruniu odbędzie się dziś XII Dziękczynienie w Rodzinie. W południe w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu sprawowana będzie Msza Św.

W Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” zostaną upamiętnieni Sprawiedliwi Ukraińcy. Chodzi o obywateli Ukrainy zamordowanych przez banderowców za ratowanie Polaków podczas rzezi wołyńskiej.

W rzezi wołyńskiej zginęło ok. 130 tys. Polaków. Ludobójstwa dokonały w latach 1943 -1945 bojówki OUN-UPA. Polacy byli mordowani w okrutny sposób. Nie wszyscy Ukraińcy jednak aprobowali ideologię banderyzmu. Byli tacy, którzy m.in. ukrywali Polaków w swoich domach. Wielu z nich straciło za to życie. W Toruniu zostanie upamiętnionych dziś ok. 300 bohaterskich, sprawiedliwych Ukraińców.

Prof. Włodzimierz Osadczy z Instytutu Pamięci Dziedzictwa Kresowego pozytywnie ocenia tę inicjatywę. Historyk zauważa, że jest to krok do pojednania obu narodów.

– Jest to rzeczywisty krok do pojednania, dlatego że to krok, który wypełnia pewien dług spoczywający na społeczeństwie polskim wobec sąsiadów, braci Ukraińców, ratujących ceną własnego życia. Wiemy, że tych osób, które ratowały już nie ma. Były próby wyróżnienia tych osób wcześniej, ale nie doszło do tego z racji, że dyktatura banderowska wprowadziła szantaż. Te osoby bały się przyjmować takie wyróżnienia – podkreśla prof. Włodzimierz Osadczy.    

W Parku Pamięci Narodowej w Toruniu upamiętnieni są już Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie II Wojny Światowej. Nasz naród wykazał się wielkim heroizmem. Honorowy patronat nad XII Dziękczynieniem w Rodzinie objęli szef MON Mariusz Błaszczak oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski.

RIRM

drukuj