fot. kolejedolnoslaskie.pl

Rozwój polskiej kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe już teraz mają przygotowanych ponad 40 dużych projektów na nową unijną perspektywę – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W najbliższych latach na inwestycje kolejowe w Polsce popłyną miliardy złotych.

Inwestycje drogowe i kolejowe mają pomóc polskiej gospodarce wyjść z kryzysu ekonomicznego. Spora pula środków ma trafić tutaj do polskich firm. W trakcie Europejskiego Forum Gospodarczego w Katowicach minister Andrzej Adamczyk tłumaczył, że dzisiaj podwykonawcy są na budowach skutecznie chronieni. Realizację kolejnych inwestycji mogą przyspieszyć środki z nowej unijnej perspektywy.

– PKP Polskie Linie Kolejowe posiada ponad 40 gotowych, dużych projektów na nową perspektywę unijną. Cała sieć drogowa, która jest przewidziana w nowym programie budowy dróg krajowych i autostrad, w kolejnej perspektywie, posiada… albo inaczej: na całej tej sieci drogowej realizowane są prace przygotowawcze – mówił minister Andrzej Adamczyk.

W najbliższych latach miliardy złotych zostaną zainwestowane w kolej.

– Zdefiniowaliśmy, że na polską infrastrukturę kolejową trzeba wydać prawie 300 mld zł, żebyśmy sobie powiedzieli, że te linie są w standardzie takim, jakiego chcemy – wskazał Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe posiadają strategię inwestycyjną do roku 2027 z perspektywą do roku 2040.

TV Trwam News

drukuj