fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Sz. Siekierka o ratowaniu Polaków przez Ukraińców podczas Rzezi Wołyńskiej: Dzięki dokumentacji w archiwum Stowarzyszenia, którego jestem prezesem, jest 25 tysięcy spisanych relacji świadków

Dzięki dokumentacji w archiwum Stowarzyszenia, którego jestem prezesem, jest 25 tysięcy spisanych relacji świadków i te relacje przekazujemy do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – mówił Szczepan Siekierka, honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA, podczas XII Dziękczynienia w Rodzinie.

Szczepan Siekierka zwrócił uwagę, że wkład Rodziny Radia Maryja jest nieoceniony w budowaniu dzieł wychodzących z rąk Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Jest mi niezmiernie miło być właśnie tu wśród Państwa, a szczególnie chce podkreślić członkom Rodziny Radia Maryja, że tutaj w tym miejscu, w którym otaczają nas najpiękniejsze dzieła tworzone przez Ojca Dyrektora dr Tadeusza Rydzyka: Park Pamięci Narodowej, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, to są ogromne dzieła, które bez wsparcia nas wszystkich by nie powstały – rozpoczął honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA.

Szczepan Siekierka jest jednym z ocalonych przez sprawiedliwych Ukraińców.

– Ja, moja mamusia z młodszym rodzeństwem cudem zostaliśmy ocaleni przez sąsiadów ukraińskich, którzy nas chronili i uprzedzali, żebyśmy uważali, bo będą mordy. Mnie szczególnie strzeżono wtedy przez znajomych, bo wiedzieli, że jestem żołnierzem Armii Krajowej. Już w 1943 roku. Powiedziałem wtedy moim sąsiadom ukraińskim, jak wyjeżdżałem, że będę o nich pamiętał. O tym pamiętam do dnia dzisiejszego i w latach 80,  jak nastąpiła lekka odwilż polityczna, zająłem się tym tematem i zorganizowaliśmy Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów – Misja Pojednania i Pokuty. Zaczęliśmy dokumentować fakty. Dzięki dokumentacji w archiwum Stowarzyszenia, którego jestem prezesem, jest 25 tysięcy spisanych relacji świadków i te relacje przekazujemy do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – powiedział Szczepan Siekierka.

radiomaryja.pl

drukuj