fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] M. Woś: Solidarna Polska nie będzie popierać rozwiązań ograniczających suwerenność Polski

Solidarna Polska nie będzie popierać rozwiązań ograniczających suwerenność Polski. Krajowy Plan Odbudowy to w dużej mierze pożyczki Unii Europejskiej, które Polska żyruje. Opowiadamy się za czerpaniem z tych środków, ale nie kosztem polskiej suwerenności – powiedział Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, w środowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Dzisiaj w Sejmie pojawi się informacja rządu nt. działań związanych z Krajowym Planem Odbudowy, na podstawie którego z Unii Europejskiej wypłaconych zostanie 57 mld euro na odbudowę polskiej gospodarki dotkniętej kryzysem pandemicznym. Takie plany przygotowane są we wszystkich państwach członkowskich.

– Solidarna Polska jest za maksymalnym wykorzystaniem środków europejskich i za wszystkimi funduszami, które płyną dla Polski. (…) Natomiast Krajowy Plan Odbudowy to w dużej mierze pożyczki Unii Europejskiej, które Polska żyruje. One są swego rodzaju ewenementem. Tak samo, jak powstały Stany Zjednoczone Ameryki, tak samo tu jest zagrożenie co do powstania Stanów Zjednoczonych Europy. Przesuwamy decyzyjność z Warszawy do Brukseli, bo pierwszy raz w historii zdarza się, że UE nabywa możliwość pożyczania pieniędzy we własnym zakresie. Natomiast Solidarna Polska jednoznacznie opowiedziała się za tym, żeby czerpać z tych środków, ale nie kosztem polskiej suwerenności – podkreślił wiceprezes Solidarnej Polski.

Diabeł tkwi w szczegółach. Błędem było to, że premier Mateusz Morawiecki na szczytach UE zgodził się na zaostrzenie polityki klimatycznej kontynuował polityk.

– Z jednej strony cieszymy się z miliardów złotych dla polskiej gospodarki, ale z drugiej strony w dokumentach jest napisane, że Polska nie będzie musiała zapłacić 700 mld (bo tyle mamy otrzymać), ale będzie musiała zapłacić 1,6 bln na transformację energetyczną, czyli na to, żeby zamknąć polskie kopalnie, skasować polską energetykę – zwrócił uwagę Michał Woś.

Wiceszef resortu sprawiedliwości oświadczył, że „Solidarna Polska nie będzie popierać rozwiązań ograniczających suwerenność Polski”.

– Takim głosowaniem byłoby rozporządzanie związane z tzw. praworządnością. Natomiast co do środków, to jesteśmy za pieniędzmi, które są Polsce należne za otworzenie rynku wewnętrznego na działanie zagranicznych korporacji – wskazał.

20 lutego poseł Janusz Kowalski, były minister aktywów państwowych, poinformował o zakończeniu pracy w rządzie. Wiceprezes Solidarnej Polski powiedział, że nie był zaskoczony dymisją Kowalskiego. [czytaj więcej]   

– Wiele wskazywało na to, że w ramach Ministerstwa Aktywów Państwowych nie jest możliwe prowadzenie wspólnej polityki, kiedy jest tak radykalna różnica poglądów między wiceministrem a ministrem Jackiem Sasinem. Solidarna Polska uważa, że w ramach koalicji takie rzeczy powinno się konsultować, uzgadniać. Stało się to wbrew umowie koalicyjnej, dlatego mamy moment, gdzie prowadzone są bardzo poważne rozmowy, także związane z ruchem, który wykonał nasz koalicjant – wyjaśnił gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj