fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Podkarpackie: 15 imigrantów z Syrii zatrzymała SG; cudzoziemcy wyszli z naczepy tira

15 imigrantów z Syrii zatrzymała w Stobiernej koło Rzeszowa Straż Graniczna. Cudzoziemcy podróżowali ukryci w naczepie tira; chcieli dotrzeć do Niemiec. Jest to najliczniejsza grupa imigrantów zatrzymana w ciągu ostatnich kilku lat – przekazała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

Do zdarzenia doszło w środę późnym wieczorem – SG otrzymała od policji informację, że na parkingu w Stobiernej z naczepy litewskiego tira wyszła grupa cudzoziemców. Na miejsce udali się funkcjonariusze Straży Granicznej, KAS oraz policji.

„Zastany stan rzeczy wskazywał, że w naczepie tira, między ładunkiem materiałów tekstylnych, podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze KAS stwierdzili przecięcie linki celnej zabezpieczającej transport towaru. Również plandeka została uszkodzona” – wyjawiła rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że według ustaleń strażników granicznych kierowca tira, jadący na Litwę, nie wiedział, że w naczepie przewozi ludzi.

„Podczas zatrzymania samochodu na parkingu nielegalni imigranci opuścili naczepę i udali się w kierunku pobliskiego lasu. Grupę zatrzymano, po poszukiwaniach, około 3-4 km od parkingu” – przekazała rzeczniczka BiOSG.

Dodała, że wśród cudzoziemców było 13 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Obcokrajowcy nie mieli dokumentów, ani pieniędzy. W trakcie zatrzymania byli wyziębieni i głodni.

„Przyznali, że pochodzą z Syrii. Składali już wnioski o azyl będąc w Grecji, a następnie postanowili na własna rękę udać się w podróż swojego życia – do Niemiec” – poinformowała mjr Pikor.

Zaznaczyła, że Syryjczycy za przerzut i zorganizowanie transportu zapłacili organizatorom z południa Europy po 2 tys. euro każdy.

Cudzoziemcy zostali przebadani przez lekarza, który ocenił ich stan zdrowia jako dobry. Otrzymali też ciepły posiłek i napoje w placówce SG w Rzeszowie–Jasionce.

Obecnie trwają czynności związane z ustaleniem ich tożsamości, trasy przejazdu i statusu prawnego.

„To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kliku lat na Podkarpaciu” – podkreśliła rzeczniczka BiOSG.

Dodała, że w ubiegłym roku na podkarpackiej granicy zatrzymano łącznie 137 nielegalnych imigrantów, w tym 73 osoby na granicy ze Słowacją. Wśród zatrzymanych dominowali obywatele Turcji i Afganistanu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl