fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Zadecydowaliśmy o przesunięciu wokand do 31 marca

Chodzi o to, żeby uchronić ludzi przed przychodzeniem do sądów, aby nie zwiększyć potencjalnej możliwości zarażenia się koronawirusem. Tym samym zadecydowaliśmy o przesunięciu wokand wstępnie do 31 marca, poza oczywiście pewną kategorią spraw mówił w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, członek Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

205 przypadków zakażenia, prawie 800 osób w szpitalach i ponad 10 tys. poddanych kwarantannie – to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Do tej pory zmarło pięć osób.

Sytuacja w Europie jest w tej chwili bardzo trudna. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego to centralne miejsce w Polsce, gdzie codziennie spotykamy się z premierem i każdy przedstawiciel poszczególnych resortów przedstawia informacje, które są istotne z punktu widzenia społeczeństwa. Czyli jak konkretne ministerstwo przygotowuje się i walczy z tym niebezpiecznym wirusem – powiedział Michał Wójcik.

W związku z epidemią koronawirusa swoją działalność bardzo mocno ograniczyły sądy. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, w ostatnim czasie została przeprowadzona wielka akcja w tym zakresie.

W czwartek wieczorem dowiedzieliśmy się, że najlepiej będzie już na drugi dzień, jeżeli zdecydujemy poprzesuwać wokandy. Chodziło o to, żeby uchronić ludzi przed przychodzeniem do sądów, aby nie zwiększyć potencjalnej możliwości zarażenia się koronawirusem. Tym samym zadecydowaliśmy o przesunięciu wokand wstępnie do 31 marca, poza pewną kategorią spraw. Do tego grona zaliczamy np. sprawy aresztowe, rodzinne, czy takie, które mogą ulec przedawnieniu. Tych spraw po prostu nie możemy przesunąć – wyjaśnił gość TV Trwam.

Zdaniem członka Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dużą rolę w aktualnej sytuacji epidemiologicznej odgrywa wykorzystywanie nowoczesnych technologii, jak choćby wideokonferencji czy przesłuchania na odległość.

Jeżeli chodzi np. o kwestie doprowadzeń osób, które mają być tymczasowo aresztowane, to można korzystać ze specjalnego sprzętu, zainstalowanego w budynkach sądowych. Staramy się teraz wykorzystywać te nowoczesne technologie, żeby jak najmniej było kontaktu między ludźmi. Zachęcam, aby dzwonić do sekretariatów sądów, a niekoniecznie udawać się do budynków sądów. Wszystko po to, aby się wzajemnie chronić. Więc proponuję drogę mailową bądź telefoniczną – wskazał Michał Wójcik.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

radiomaryja.pl

drukuj