[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Więźniowie sami zaczęli się zgłaszać, sygnalizując, że chcieliby włączyć się do wielkiej, społecznej akcji: szyć maseczki czy produkować przyłbice. Za to bardzo serdecznie im dziękuję

Więźniowie sami zaczęli się zgłaszać do nas, sygnalizując, że chcieliby się włączyć do tej wielkiej, społecznej akcji: chcieliby szyć maseczki, produkować przyłbice, kombinezony, uczestniczyć w produkcji środków dezynfekujących. Chcę powiedzieć, że to nam się udało. Za to bardzo serdecznie im dziękuję – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Ministerstwo Sprawiedliwości w czasie pandemii zajmuje się m.in. dbaniem o zdrowie osób przebywających w więzieniach. Michał Wójcik poinformował o wprowadzonych restrykcjach w związku z koronawirusem.

– Trzeba było podejmować pewne decyzje i takie decyzje podjęliśmy już wiele tygodni temu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym prof. Jarosławem Pinkasem, którego określam jako „cichego bohatera” tych dni. O nim się za dużo nie mówi, a jest to człowiek niezwykle rzetelny. Wiele tygodni temu ustaliliśmy procedury dotyczące funkcjonowania więzień. Dzisiaj w Polsce mamy 172 jednostki penitencjarne. Są to zakłady karne i areszty śledcze. Przebywa tam 75 tys. więźniów, jest 30 tys. funkcjonariuszy, a więc to bardzo duża liczba osób. Trzeba było zadbać o zdrowie osób przebywających w jednostkach penitencjarnych. W związku z tym zabroniliśmy wszelkich wizyt. Jeśli ktokolwiek pojawia się w zakładzie karnym czy w areszcie, musi mieć mierzoną temperaturę. W tej chwili jesteśmy w trakcie testowania tzw. kamer termowizyjnych. Jednocześnie zakazaliśmy jakichkolwiek wyjść na zewnątrz osobom, które przebywają w jednostkach penitencjarnych. Chodzi tu zwłaszcza o grupę, która pracowała, czyli 10 tys. osób – wskazał wiceminister sprawiedliwości.

Gość TV Trwam ocenił, że wprowadzone zostały mocne rygory, ale dzięki temu są tylko trzy przypadki zarażenia koronawirusem w zakładach karnych.

– To osoby, które zaraziły się poza więzieniami. Zostały tymczasowo aresztowane, przywiezione do więzień i wyizolowane. Nie jest tak, że w więzieniu taka osoba może przebywać z innymi więźniami. Są specjalne izolatoria – szpitale, gdzie te osoby powinny przebywać. Tam są lekarze, pielęgniarki, specjalnie przygotowany personel – tłumaczył polityk.

Michał Wójcik podkreślił, że czas pandemii jest bardzo trudny ze względu na to, iż zakłady karne i areszty śledcze zostały poddane całkowitej izolacji. Nie przeszkodziło to jednak, by więźniowie włączyli się w ogólnopolską akcję walki z koronawirusem.

– Nigdy nie byliśmy w sytuacji, kiedy 75 tys. więźniów jest zamkniętych w jednostkach penitencjarnych i nie mogą wychodzić na zewnątrz. To bardzo wyjątkowa, bardzo trudna sytuacja. Więźniowie sami zaczęli się zgłaszać do nas, sygnalizując, że chcieliby się włączyć do tej wielkiej, społecznej akcji – chcieliby szyć maseczki, produkować przyłbice, kombinezony, uczestniczyć w produkcji środków dezynfekujących. Chcę powiedzieć, że to nam się udało – zaznaczył wiceminister.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o stworzeniu programu „Resort Sprawiedliwości Pomaga”.

– Dzięki temu programowi w ciągu kilku tygodni udało się uszyć setki tysięcy masek. Dzisiaj już w ponad 100 jednostkach penitencjarnych, w sześciu specjalnych przywięziennych zakładach, które zostały przeprofilowane na polecenie Prokuratora Generalnego, jest prowadzona produkcja. Te wszystkie rzeczy są szyte dla potrzebujących i przekazywane dla lekarzy, pielęgniarek, do hospicjów, domów pomocy społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, domów dziecka, służb mundurowych. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osadzonym, którzy włączyli się w tę akcję, ale także funkcjonariuszom (…). Jestem pod wrażeniem ich postawy. Wielu z nich oddaje krew, zostaje po godzinach służby, produkuje przyłbice, wspomaga lekarzy, pielęgniarki. To czas niezwykłej solidarności całego środowiska. Za to bardzo serdecznie dziękuję – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

https://twitter.com/mwojcik_/status/1253076665758101509

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl