fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Ochman o nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia: Nie do końca nas to satysfakcjonuje, ale mamy świadomość dochodzenia do rozwiązań, które spowodują, że szpital znowu stanie się jednym organizmem

Nie do końca nas to jeszcze satysfakcjonuje, bo nie jesteśmy w stanie objąć rozwiązaniem pracowników pionu techniczno-administracyjnego czy kadrowego, ale mamy świadomość dochodzenia krok po kroku do rozwiązań, które spowodowałyby, że szpital znowu stanie się jednym organizmem, a nie zbiorowiskiem grup zawodowych, które wyrywają sobie środki finansowe, udowadniając, kto jest silniejszy – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. [czytaj więcej] Związek zawodowy pielęgniarek i położnych dalej chce protestować.

– Nie przypominam sobie sytuacji, żeby związkowcy protestowali przeciwko podwyżkom. Do tej pory związkowcy i pracownicy upominali się o podwyżki. Tutaj mamy przedziwną sytuację, bo mówimy o najniższych wynagrodzeniach, czyli tak jak wszyscy Polacy mają ustanowioną płacę minimalną, tak w przypadku pracowników służby zdrowia mamy ustawę, która określa ich minimalne, zasadnicze wynagrodzenia. Do niego dochodzą dodatkowo straż pracy czy inne dodatki, które nabywają z wiekiem lub posiadają w związku ze stanowiskiem, na którym pracują. Zasadnicze wynagrodzenie to jest minimum z minimum, które musi być wypłacone – wskazała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

– Inicjatywa powstania ustawy była związana z tym, że system ochrony zdrowia po rządach Platformy Obywatelskiej został zdziesiątkowany i mieliśmy bardzo zróżnicowane wynagrodzenia. (…) Mieliśmy szpitale, które Platforma Obywatelska przekształcała w spółki prawa handlowego i tam mieliśmy wyzysk człowieka przez człowieka – dodała.

Obecne rozwiązania nie do końca satysfakcjonują pracowników ochrony zdrowia.

– Nie do końca nas to jeszcze satysfakcjonuje, bo nie jesteśmy w stanie objąć rozwiązaniem pracowników pionu techniczno-administracyjnego czy kadrowego, ale mamy świadomość dochodzenia krok po kroku do rozwiązań, które spowodowałyby, że szpital znowu stanie się jednym organizmem, a nie zbiorowiskiem grup zawodowych, które wyrywają sobie środki finansowe, udowadniając, kto jest silniejszy. Nie na tym to polega – podkreśliła Maria Ochman.

Całą audycję z „Aktualności dnia” z udziałem Marii Ochman można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl