fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki o Nord Stream 2: Rządzący państwami Europy Zachodniej wyżej cenią ruble Putina niż solidarność europejską

Gazprom, który ma monopol na rynku rosyjskim, próbuje przerzucić ten monopol jeszcze dalej. Rządzący państwami Europy Zachodniej mają usta pełne frazesów, zapominają o tym i wyżej cenią ruble Putina niż solidarność europejską – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Odniósł się w ten sposób do inwestycji budowy rurociągu Nord Stream II przez Rosję.

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej, pomimo coraz liczniejszych głosów sprzeciwu, porozumieli się, że w dalszym ciągu będą wspierać budowę gazociągu Nord Stream II.

– Gazociąg Nord Stream II jest zaprzeczeniem solidarności europejskiej. Stoi w sprzeczności z zasadami, jakie mają na ustach liderzy państw europejskich. Chodzi konkretnie o wspomnianą solidarność energetyczną i przestrzeganie europejskich zasad równych dla wszystkich podmiotów działających na konkurencyjnym runku gazu. Chodzi między innymi o dostęp do infrastruktury dla podmiotów trzecich, rozdzielenie tego, żeby infrastruktura nie była w rękach tego, kto wydobywa gaz – podkreślił Maciej Małecki.

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych inwestycja to część budowania monopolu Gazpromu na międzynarodowym rynku surowców energetycznych.

– Gazprom, który ma monopol na rynku rosyjskim, próbuje przerzucić ten monopol jeszcze dalej. Rządzący państwami Europy Zachodniej mają usta pełne frazesów zapominają o tym i wyżej cenią ruble Putina niż solidarność europejską – wskazał wiceminister aktywów państwowych.

Głosem sprzeciwu wobec działań Rosji jest Polska, która podkreśla na arenie europejskiej, że Nord Stream II jest zagrożeniem bezpieczeństwa energetyki Unii Europejskiej.

– Polska bardzo mocno zabiega o poszanowanie prawa europejskiego, przekonuje partnerów europejskich do działań ochronnych na rzecz wspólnego rynku gazu w Europie, na rzecz bezpieczeństwa energetycznego UE – powiedział gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z wiceministrem Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj