Rosja: W. Putin rozmawiał z A. Merkel o Syrii i Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii. Władimir Putin oświadczył, że kraje zachodniej koalicji naruszyły normy prawa międzynarodowego, przeprowadzając atak – podał dzisiaj Kreml.

Jak głosi komunikat służby prasowej rosyjskiego prezydenta, w rozmowie z Angelą Merkel nazwał on działania państw zachodnich „aktem agresji”.

W rozmowie podkreślono wagę przeprowadzenia starannego dochodzenia przez znajdującą się w Syrii misję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – przekazał Kreml.

„Obie strony wyraziły gotowość pomocy we wznowieniu wysiłków polityczno-dyplomatycznych w sprawie Syrii” – czytamy w komunikacie.

„Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji zgodzili się co do tego, że starania mające na celu zakończenie wieloletniego krwawego konfliktu w Syrii powinny być skoncentrowane wokół procesu politycznego” – oświadczył z kolei Steffen Seibert, rzecznik Merkel.

„Omawiano możliwości w tej kwestii” – dodał rzecznik.

Sama Angela Merkel oznajmiła na konferencji prasowej, że Rosja, będąca sojusznikiem Baszszara al-Asada, jest współodpowiedzialna za działania reżimu w Damaszku. Kanclerz dodała, że ma nadzieję na spotkanie z Władimirem Putinem w najbliższej przyszłości; nie podała jednak konkretnej daty.

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii, w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Ghucie, na wschód od Damaszku. O ten atak kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszszara al-Asada. Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej, oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

W komunikacie Kremla podkreślono też, że przywódcy Rosji i Niemiec wymienili opinie „w kwestiach związanych z realizacją projektu gazociągu Nord Stream 2”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl