fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Fundacje spółek Skarbu Państwa przeznaczą miliony złotych na sprzęt dla szpitali zakaźnych

Spółki Skarbu Państwa zdają test z odpowiedzialności. Szereg ich fundacji zaoferowało kwotę idącą w kilkadziesiąt milionów złotych, za którą zostanie kupiony sprzęt do placówek, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zorganizowało akcję „Lot do domu”. Jej celem jest pomoc obywatelom RP w powrocie do Polski. Jak powiedział minister Maciej Małecki, „bardzo aktywnie włączyły się w nią Polskie Linie Lotnicze LOT”.

– Od 15 marca PLL Lot przywożą do kraju Polaków, którzy z różnych przyczyn są poza domem i z racji zawieszonych połączeń lotniczych, zamkniętych granic, nie mogą wrócić w sposób normalny. (…) Przez dwa dni – 15 i 16 marca – do Polski wróciło 4 tys. rodaków. LOT wykonał w tych dniach 25 operacji lotniczych. Oczywiście przestrzegane są bardzo mocne rygory sanitarne podczas tej akcji. Pasażerowie są sprawdzani przy wejściu na pokład samolotu, następnie w Warszawie na Okęciu też jest badanie. Osoby, które nie mają objawów, są kierowane na kwarantannę. Natomiast ci, którzy mają objawy koronawirusa, są przewożone do specjalistycznych szpitali – wyjaśnił polityk.

Gość Radia Maryja poinformował, że szczegółowe informacje dotyczące akcji „Lot do domu” można znaleźć na stronie internetowej https://lotdodomu.com/.

– W ten sposób wypełniono już 27 tys. formularzy. Nasi rodacy zgłaszają się z różnych miejsc na świecie. (…) Chcemy, żeby Polacy wrócili do kraju bezpiecznie, ale pamiętamy też o rygorach sanitarnych. Polska jako pierwszy kraj zaczęła wprowadzać bardzo mocne środki zabezpieczające swoich obywateli. (…) Dzisiaj na nas jako społeczeństwie spoczywa odpowiedzialność za to, czy wirus będzie się rozprzestrzeniał, czy zostanie zgaszony – zaznaczył.

Wiceminister Maciej Małecki powiedział, że „spółki Skarbu Państwa, które nadzoruje Ministerstwo Aktywów Państwowych, bardzo mocno włączają się w akcję niesienia pomocy Polakom”.

– One czują się niezwykle odpowiedzialne i zdają test z odpowiedzialności. Szereg fundacji spółek Skarbu Państwa zaoferowało kwotę idącą w kilkadziesiąt milionów złotych, za którą zostanie kupiony sprzęt do szpitali, do placówek, które są na pierwszej linii frontu. Koordynujemy tę akcję, łączymy szpitale z poszczególnymi fundacjami spółek po to, żeby te pieniądze były jak najlepiej wykorzystane. (…) Polski Holding Hotelowy uruchomił kilkaset posiłków dostarczanych codziennie dla osób, które w stacjach sanitarno-epidemiologicznych prowadzą badania na obecność koronawirusa. Dołączyła się do tego firma z Wybrzeża. (…) Produkowany jest środek dezynfekujący. Są firmy wspierające w rozlewaniu, dostarczaniu pojemników. W wielu firmach pojawiają się pracownicy, którzy są wolontariuszami – wskazał polityk.

Cała rozmowa z wiceministrem Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

 

 

drukuj