fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Guziak-Nowak: Promocja hospicjów perinatalnych powinna być połączona z edukacją nt. wad letalnych

Promocja hospicjów perinatalnych powinna być połączona z edukacją nt. najtrudniejszych chorób, wad letalnych. Wada letalna nie jest absolutnym zagrożeniem życia kobiety. Sama wada nie jest dla matki obciążeniem, gdy mama nosi w swoim ciele dziecko z bezmózgowiem. Wada nie jest także źródłem bólu dla dziecka. Wielu lekarzy mówi, że nawet bardzo chore dziecko w łonie matki ma jak u Pana Boga za piecem, jest zabezpieczone przez matkę. Trudności zaczynają się po urodzeniu – podkreśliła Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie do wyroku, który wykluczył z polskiego prawa tzw. przesłankę eugeniczną. Jeszcze w środę orzeczenie sędziów ma wejść w życie, gdy zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. [czytaj więcej

– W orzekaniu TK nie były brane pod uwagę argumenty religijne, filozoficzne i etyczne, a jedynie argumenty prawne natury konstytucyjnej. Narracja proaborcyjna jest więc niezgodna z prawdą. Jeżeli zwolennicy tzw. aborcji mówią, że Trybunał zakazał tzw. aborcji, to kłamią, dlatego że doszło tu do wzmocnienia prawa do życia. TK nie zakazał tzw. aborcji, tylko nakazał prawną ochronę życia człowieka – zaznaczyła Magdalena Guziak-Nowak.

Wśród koniecznych działań, jakie powinny zostać podjęte w kontekście wsparcia kierowanego dla rodzin, które znalazły się w sytuacji trudnej ciąży, znajduje się m.in. konieczność rozbudowy hospicjów perinatalnych.

– W tym momencie w Polsce mamy kilkadziesiąt hospicjów perinatalnych. To są placówki, w których rodzice otrzymujący bardzo trudną diagnozę prenatalną dla swojego dziecka, mogą otrzymać wieloaspektową pomoc. Prof. Tomasz Dangel, założyciel Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, powiedział: „80 proc. kobiet, które do nas przychodzi z bardzo trudną diagnozą dla swojego dziecka, rodzi to dziecko. Nie namawiamy ich do tego, a pokazujemy tylko dwie drogi – możesz dokonać tzw. aborcji, która tak wygląda i ma takie konsekwencje, ale możesz też urodzić to dziecko i my ci z tym pomożemy”. (…) Cztery na pięć kobiet, które słyszą taki komunikat, wybiera życie dla dziecka – wskazała sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Magdalena Guziak-Nowak zaznaczyła, że „hospicja perinatalne są na samym końcu budżetu, są placówkami niedoinwestowanymi, w które należałoby zainwestować więcej pieniędzy, aby każda kobieta mogła się chociaż dowiedzieć o takiej możliwości”.

– Kilka miesięcy temu rozmawiałem z pewnym ginekologiem, który pytał mnie, co ma zrobić z biedną kobietą, która nosi niepełnosprawne dziecko, skoro nawet nie ma psychologa. Odpowiedziałam, że w Krakowie jest przecież hospicjum perinatalne, o czym on nie wiedział. Nawet lekarze nie mają świadomości, że tego typu placówki istnieją. Promocja hospicjów perinatalnych powinna być połączona z edukacją nt. najtrudniejszych chorób, wad letalnych. Wada letalna nie jest absolutnym zagrożeniem życia kobiety. Sama wada nie jest dla matki obciążeniem, gdy mama nosi w swoim ciele dziecko z bezmózgowiem. Wada nie jest także źródłem bólu dla dziecka. Wielu lekarzy mówi, że nawet bardzo chore dziecko w łonie matki ma jak u Pana Boga za piecem, jest zabezpieczone przez matkę. Trudności zaczynają się po urodzeniu – wskazała działaczka pro-life.

Cała rozmowa z Magdaleną Guziak-Nowak dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj