fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu

Mówiliśmy już kiedyś o tym Państwu również, że teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało – rozpoczyna się budowa ciepłowni geotermalnej – mówiła na antenie TV Trwam dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

W ubiegłym tygodniu przekazano plac pod budowę. Odwierty powstały już 10 lat temu. Dotację na badania i rozwój geotermii zablokował jednak rząd PO-PSL.

Później problemem była kwestia odbioru ciepła przez zagraniczną spółkę EDF – przypomniała dyrektor Lidia Kochanowicz-Mańk. Ostatecznie sieć ciepłownicza została zrepolonizowana. Aktywa kupiła Polska Grupa Energetyczna.

– To była taka blokada przez kolejne lata, dlatego że poprzedni właściciel sieci ciepłowniczej w Toruniu, czyli firma francuska EDF, robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. My pewnie byśmy byli gotowi tę ciepłownie zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej na odbiór ciepła. Mówiliśmy już kiedyś o tym Państwu również, że teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało. Ciepłownia zaczyna się budować – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Ciepłownia geotermalna ma być oddana do użytku pod koniec stycznia 2020 roku. Gorąca woda z odwiertów trafi do mieszkańców Torunia. Posłuży także do ogrzania budynków WSKSiM, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wody. Źródła te to ponad 1000 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. Zasoby są niczym nieograniczone, można je eksploatować przez wiele lat.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl