fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Rodzina Radia Maryja to osoby, które kochają Pana Boga i Polskę. To osoby, które oddają całe swoje serce temu wielkiemu dziełu

Dla mnie Rodzina Radia Maryja to osoby, które kochają Polskę, kochają Pana Boga, mają w sercach naszą tożsamość chrześcijańską. To osoby, które bardzo dbają i zabiegają o to, żeby następne pokolenia wiedziały, co to znaczy Polska, kto to jest Pan Bóg. To osoby, które oddają całe swoje serce temu wielkiemu dziełu – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

8 grudnia będziemy obchodzić 29. rocznicę powstania Radia Maryja. Główne uroczystości odbędą się w sobotę, 5 grudnia, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Cały program dostępny jest [tutaj]. 

Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, opowiedziała na antenie TV Trwam o Rodzinie Radia Maryja i o jej wpływie na polską kulturę, historię i społeczeństwo.

– Dla mnie Rodzina Radia Maryja to osoby, które kochają Polskę, kochają Pana Boga, mają w sercach naszą tożsamość chrześcijańską. To osoby, które bardzo dbają i zabiegają o to, żeby następne pokolenia wiedziały, co to znaczy Polska, kto to jest Pan Bóg. To osoby, które oddają całe swoje serce temu wielkiemu dziełu. (…) Rodzina Radia Maryja powstała przy Radiu Maryja, ale tak naprawdę potem budowała wielkie dzieła: Telewizję Trwam, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, Instytut „Pamięć i Tożsamość”, Park Pamięci Narodowej. Buduje, współtworzy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. To są wielkie dzieła, które realizuje Rodzina Radia Maryja – wspiera finansowo, (…) ale również poprzez przekazywanie swojej wiedzy, swojej pamięci, tożsamości – podkreślała gość „Rozmów niedokończonych”.

– Naszym głównym celem jest to, żebyśmy propagowali i mówili o kulturze polskiej. Ona jest bardzo ważna i bardzo wiele wnosi do kultury europejskiej i światowej – dodała.

Dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis” wspominała także okoliczności zgłoszenia Telewizji Trwam przez Fundację do ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursu na rozszerzenie koncesji o możliwość nadawania w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Jak zaznaczyła, „wejście na multipleks było bardzo potrzebne”.

– Okazało się, że tylko ci, którzy są na multipleksie, mają dzisiaj dotarcie do wszystkich Polaków w Polsce. Jest to bardzo ważne, jesteśmy niezależni od kablówek. Rozdawanie miejsc na multipleksie odbywało się „pod stołem”. Nikt z nas nie był świadomy, że to jest takie ważne. Miejsca zostały rozdane. (…) Pierwszy raz odmówiono nam ze względu na to, że nie mamy doświadczenia, chociaż już mieliśmy telewizję wiele lat, mieliśmy 24-godzinny program, nadawaliśmy nie tylko dla Polski, ale również dla Europy, dla Stanów Zjednoczonych i Kanady. Byliśmy bardzo doświadczonym nadawcą, a jednak powiedziano nam, że nie mamy doświadczenia i środków – opowiadała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Telewizja Trwam rozpoczęła nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w 2014 roku. Gość „Rozmów niedokończonych” pokreśliła, że nie byłoby to możliwe gdyby nie Rodzina Radia Maryja.

– Wówczas dzięki Rodzinie Radia Maryja mieliśmy odpowiednią bazę techniczną, mieliśmy studio telewizyjne, kształciliśmy dziennikarzy w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. (…) W obronie Telewizji Trwam na ulice wyszły setki tysięcy ludzi, którzy oglądają tę telewizję. My doskonale o tym wiemy, bo utrzymujemy się wyłącznie z darowizn Rodziny Radia Maryja – akcentowała dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

radiomaryja.pl

 

drukuj