Odwołanie od skandalicznego wyroku za rzekome nieujawnienie informacji publicznej

W Warszawie rozpocznie się dziś rozprawa odwoławcza od skandalicznego wyroku sądu pierwszej instancji, który skazał dyrektor finansową Fundacji „Lux Veritatis”, Lidię Kochanowicz-Mańk, na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na rok za rzekome nieujawnienie informacji publicznej. Sądy administracyjne we wcześniejszych wyrokach potwierdziły, że taka informacja została udzielona.

Sieć Obywatelska Watchdog zażądała od Fundacji „Lux Veritatis” informacji na temat pozyskanych i wydanych środków publicznych, takie informacje zostały jej przekazane. Zdaniem przedstawicieli organizacji, były one niekompletne. Dlatego Sieć Watchdog Polska domagała się kary bezwzględnego więzienia dla członków zarządu Fundacji „Lux Veritatis”, czyli dla Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, o. Jana Króla CSsR oraz Lidii Kochanowicz-Mańk.

Na podstawie art. 17 par. 1 p. 2 KPK w związku z art. 414 par. 1 KPK uniewinnia oskarżonych Jana Króla i Tadeusza Rydzyka od popełnienia zarzucanych im czynu – orzekła Katarzyna Bień, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

Wówczas za winną sąd uznał Lidię Kochanowicz-Mańk, wymierzając jej karę trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszaniu na rok oraz 3 tysięcy zł grzywny.

W ocenie sądu oskarżona działała umyślnie z zamiarem ewentualnym, tj. przewidując możliwość popełnienia przez siebie tego czynu, zgodziła się na to – mówiła Katarzyna Bień.

Orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli było na tyle absurdalne, że przeczyło innym wyrokom wydanym przez sądy administracyjne. Co więcej, zakres udostępniania informacji publicznej wciąż jest kwestią rozstrzyganą przez Trybunał Konstytucyjny. Aktualnie obowiązujące przepisy nie stanowią bowiem wprost, co jest informacją publiczną i w jakim zakresie ma być ona udzielana. W tym kontekście jeszcze trudniej jest pogodzić się ze skandalicznym wyrokiem, jaki usłyszała dyrektor finansowa Fundacji.

Stoimy na stanowisku (od początku tego procesu), że proces nie powinien się odbyć. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w obecnej sytuacji apeluje o uniewinnienie pani dyrektor Kochanowicz-Mańk. Nie ma innej możliwości – podkreślała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitorowania Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. [czytaj więcej] 

Dziś rozpoczyna się sprawa odwoławcza. Centrum objęło cały proces swoim monitoringiem. [więcej]  Warto dodać, że w podobnym czasie, gdy Watchdog Polska informował o kolejnych etapach procesu przeciw zarządowi Fundacji „Lux Veritatis, zamieszczał w swoich mediach społecznościowych apele o wsparcie działalności.

Trzyletni proces z kimś, kto jest znany, rozpoznawany, tak jak o. Tadeusz Rydzyk CSsR, o. Jan Król CSsR, czy pani Lidia Kochanowicz-Mańk powoduje, że ma się większą reklamę i  darmową promocję w różnego rodzaju mediach. Jest to w interesie tych, którzy pozwali do sądu panią Kochanowicz-Mańk. Chcą oni, by proces trwał jak najdłużej, by ta sprawa żyła. Na wizerunku ma stracić Telewizja Trwam – mówiła dr Jolanta Hajdasz.

Rozprawa odwoławcza rozpocznie się dziś o godzinie 9:30 w IX Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl