fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło o Iraku: To kraj męczenników. Wojna trwa bardzo długo, a chrześcijanie są prześladowani

To jest kraj męczenników. Pamiętamy katedrę w Bagdadzie, gdzie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami różnych Kościołów. Tam podczas modlitwy zginęło 48 chrześcijan, w tym dwóch młodych księży – mówił o w poniedziałkowym „Polskim Punkcie Widzenia” w TV Trwam ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, wykładowca UKSW w Warszawie. Tematem rozmowy była sytuacja chrześcijan w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie w kontekście zakończonej podróży apostolskiej papieża Franciszka.

Ojciec Święty Franciszek zakończył tygodniową wizytę w Azji. Była to jego 32. zagraniczna pielgrzymka. Papież oprócz Tajlandii odwiedził także Japonię. [czytaj więcej]

Gość „Polskiego punktu widzenia” zwrócił uwagę, że Irak od dawna był planowanym celem pielgrzymki Głowy Kościoła. Już papież Polak chciał się tam udać.

– To była bardzo długo planowana i oczekiwana podróż. Pamiętajmy, że jeszcze św. Jan Paweł II miał życzenie, żeby tam się pojawić. Było to też życzenie patriarchów i tamtejszych chrześcijan – podkreślił dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Podróż apostolska do ojczyzny Abrahama ma niezwykle ważny wymiar, ze względu na nieustające prześladowania Kościoła w tamtym regionie.

– Pamiętajmy, że w Iraku chrześcijanie są prześladowani. Wojna trwa bardzo długo. Czują się oni już zapomniani przez świat. To wybrzmiewało w różnych przemówieniach – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

O skali ich tragedii mówią statystyki.

– w 2003 roku mieliśmy tam 1,5 mln chrześcijan, dzisiaj mamy ich – według oficjalnych danych – 250 tys., ale są też statystyki, które mówią, że jest ich poniżej 100 tys. – zaznaczył duchowny.

Z tego powodu kapłan nazwał Irak „krajem męczenników”

– To jest kraj męczenników. Pamiętamy katedrę w Bagdadzie, gdzie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami różnych Kościołów. Tam podczas modlitwy zginęło 48 chrześcijan, w tym dwóch młodych księży kilka lat  po święceniach. Do dzisiaj w dolnym kościele pozostawione są zakrwawione szaty, które były przy ołtarzu – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Innymi krajami, w których Kościół cierpi prześladowania, są także Syria oraz – od niedawna – Liban.

Należy przypomnieć, że chrześcijanie, choć stanowią mniejszość, są pierwotnymi mieszkańcami Iraku.

– Przypomnijmy, że chrześcijanie w Karakosz i innych miejscowościach wokół Mosulu mieszkali tam od I wieku, bo według tradycji, która jest przekazywana, Dobrą Nowinę, czyli Ewangelii, przynieśli tam ci, którzy byli świadkami Zesłania Ducha Świętego w Jerozolimie. Widzimy, że jest to bardzo stary Kościół – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zaznaczył, że dzięki papieskiej wizycie w Iraku, problem prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie został ponownie nagłośniony.

Iraccy chrześcijanie wypędzeni ze swoich rodzinnych stron przez agresję islamską, choć początkowo byli temu niechętni, po otrzymaniu wsparcia od Kościoła i innych państw, coraz częściej postanawiają tam wrócić.

– Kiedy jako „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zadaliśmy takie pytania w obozie dla uchodźców, początkowo tylko od 3 do 5 proc. deklarowało chęć powrotu, ale jak dowiedzieli się, że „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i rząd Węgier przyznał im granty 2,5 tys. dolarów na odbudowę czy na zagospodarowanie się, wtedy odsetek ten wzrósł do ponad 50 proc. Widzimy, jak ważne jest poczucie solidarności, poczucie tego, że się o nich myśli – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

radiomaryja.pl

drukuj