fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Z wielkim bólem trzeba powiedzieć, że pytanie św. Jana Pawła II „Czy można odrzucić Chrystusa?” przestało być retoryczne 

Na krakowskich Błoniach Ojciec Święty [Jan Paweł II – red.] mówił: „Czy można powiedzieć nie, czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co on wniósł w dzieje człowieka? (…) Wydawało się wtedy, że jest to pytanie retoryczne. Gdy stawiamy je dzisiaj, po maju 2019 roku niestety, z wielkim bólem i wstydem, trzeba powiedzieć, że to przestało być pytaniem retorycznym – mówił w piątkowym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Na wstępie swojego felietonu ks. prof. Paweł Bortkiewicz nawiązał do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II czterdzieści lat temu, w dniu kończenia się jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.

– Na krakowskich Błoniach Ojciec Święty mówił: „Czy można powiedzieć nie, czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co on wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Pytanie zasadnicze: czy wolno i w imię czego wolno, jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu i bliźnim, rodakom i narodowi, żeby odrzucić, powiedzieć: nie temu, czym wszyscy żyliśmy przez 1000 lat?” – przypomniał słowa Papieża kapłan.

– To słowa zostawione nam , Polakom, na krakowskich Błoniach. Wydawało się wtedy, że jest to pytanie retoryczne. Gdy stawiamy je dzisiaj, po maju 2019 roku niestety, z wielkim bólem i wstydem, trzeba powiedzieć, że to przestało być pytaniem retorycznym. Trzeba zapamiętać te dziewięć dni między 3 a 11 maja – 3, 7, 11 maja – niezwykle regularne uderzenia od znieważenia katolików poprzez znieważenia Matki Bożej Królowej Polski po dyfamację Kościoła. Bo czym był film o tzw. pedofilii w Kościele? – pytał etyk.

Film ten demaskował straszne i ohydne czyny, ale popełnili je ludzie, którzy dopuścili się zdrady Boga.

– Kto popełnił te czyny? Formalnie popełnili je ludzie należący do stanu kapłańskiego. Realnie to byli ludzie, którzy dopuścili się zdrady Boga, Jego Ewangelii. Można powiedzieć, że tak naprawdę to byli ludzie niewierzący – podkreślił duchowny.

Czyny ludzi pokazanych w filmie pana Sekielskiego budzą moją odrazę, ale to nie są czyny Kościoła, to nie są czyny ludzi Kościoła – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Czy jest przypadkiem, że prawie wszyscy „bohaterowie” tego filmu, sprawcy tych czynów byli kolaborantami złamanymi przez służby specjalne, byli ludźmi, którzy żyli permanentnie w sferze zdrady najwyższych wartości? Czy to jest przypadek? A jeśli nie, to dlaczego film o tym milczy? – zastanawiał się etyk.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl