fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. M. Chmielewski: Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla jest pierwszym wyraźnym krokiem w kierunku ukonkretnienia zobowiązań, które 19 listopada 2016 roku złożyliśmy publicznie wobec Boga i świata

Kongres jest pierwszym wyraźnym krokiem w kierunku ukonkretnienia zobowiązań, które 19 listopada 2016 roku w Krakowie złożyliśmy publicznie wobec Boga i świata (…). To najwyższy czas, aby od deklaracji przejść do konkretnych działań. Temu służy Kongres. Chcemy się wspólnie zastanowić, co oznacza budowanie Królestwa Bożego w naszych parafiach i diecezjach. Chodzi o to, by zdać sobie sprawę, że Królestwo Boże jest samym sercem chrześcijaństwa. Jezus zaczął głoszenie Ewangelii od przypomnienia, że bliskie jest Królestwo Boże – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski, konsultant delegata KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W dniach 4-7 listopada bieżącego roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla w diecezjach i parafiach: „Króluj nam, Chryste! – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego”.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce po II wojnie światowej. Nawiązuje do Międzynarodowego Kongresu Chrystusa Króla, jaki odbył się w Poznaniu w 1937 r.

– Właśnie z tej okazji papież Pius XI, który w okresie międzywojennym był nuncjuszem apostolskim w Polsce, wystosował specjalny list, w którym napisał bardzo prorocze słowa. Wśród wielu kwestii padło zdanie: „Na tej polskiej ziemi kłaść będziecie podwaliny pod nowe opatrznościowe dzieła ku czci Chrystusa Króla”. Te słowa padły jeszcze za życia Rozalii Celak, która jest źródłem inspiracji dla ruchów intronizacyjnych oraz podjęcia wielkiego dzieła, jakim jest tzw. intronizacja Chrystusa Króla. Chrystus jest Królem Wszechświata jako Bóg, Stwórca, Odkupiciel, więc nie możemy Go w dosłownym sensie intronizować, bo intronizacja oznacza nadanie komuś władzy, wprowadzenie na tron – mówił ks. prof. Marek Chmielewski, konsultant delegata KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych.

– Używamy tego określenia w sensie przenośnym, że chcemy przyjąć Jego prawa i w tym sensie pozwolić, aby królował w nas, naszych sercach, a poprzez to by Jego królestwo rozszerzało się wokół nas – dodał.

To także 5. rocznica Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

– Kongres jest pierwszym wyraźnym krokiem w kierunku ukonkretnienia zobowiązań, które 19 listopada 2016 roku w Krakowie złożyliśmy publicznie wobec Boga i świata (…). To najwyższy czas, aby do deklaracji przejść do konkretnych działań. Temu służy Kongres. Chcemy się wspólnie zastanowić, co oznacza budowanie Królestwa Bożego w naszych parafiach i diecezjach. Chodzi o to, by zdać sobie sprawę, że Królestwo Boże jest samym sercem chrześcijaństwa. Jezus zaczął głoszenie Ewangelii od przypomnienia, że bliskie jest Królestwo Boże – powiedział gość Radia Maryja.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla zostanie zainaugurowany w czwartek 4 listopada o godzinie 15.00. Wcześniej, w godzinach 11.00-13.00 będzie miała miejsce rejestracja uczestników oraz obiad. Na godz. 16.30 zaplanowana została Eucharystia w Bazylice Świętego Krzyża, której będzie przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek. Po Eucharystii kolacja, po której uczestnicy wezmą udział w projekcji filmu „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie” oraz spotkają się z twórcami filmu.

W piątek w godzinach 07.30-08.30 śniadanie. O godz. 09.00 prelekcję wygłosi ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr. Potem głos zabierze ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC. Po przerwie prelekcję wygłoszą ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, ks. dr hab. Jarosław Superson SAC oraz Jan Łopuszański.

Druga sesja kongresowa rozpocznie się wykładem dr hab. Dominiki Żukowskiej-Gardzińskiej o godz. 14.30. Tego dnia głos zabiorą także Beata Mackiewicz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak oraz Barbara Pasternak.

O godz. 18.00 rozpocznie się Eucharystia w Bazylice Świętego Krzyża, której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Z kolei o godz. 20.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

W sobotę o godz. 09.00 Eucharystia, której będzie przewodniczył ks. bp prof. dr hab. Andrzej Czaja. O godz. 11.15 prelekcję wygłosi ks. bp prof. dr hab. Jacek Kiciński CMF. Potem głos zabiorą Urszula Furtak oraz ks. dr Andrzej Lubowicki.

Sesja zostanie podzielona na 2 sekcje: A oraz B.

Prelegenci sekcji A: o. Piotr Dettlaff CSsR posługujący w Radiu Maryja i TV Trwam, ks. Dariusz Kowalczyk, Piotr Pikuła oraz ks. dr Wojciech Bartoszek.

Prelegenci sekcji B: ks. dr Maciej Zachara MIC, ks. dr hab. Wojciech Medwid, ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda, ks. prał Bogdan Bartołd.

Po kolacji odbędzie się koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „Jubilaeum” z Lublina.

W niedzielę o godz. 09.00 prelekcję wygłosi ks. abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, po którym głos zabierze ks. Mariusz Matuszak. Po przerwie prelekcję wygłosi ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski. Będzie to ostatnia prelekcja. Po niej nastąpi oficjalne zakończenie obrad.

O godz. 12.00 wyruszy Orszak Jezusa Chrystusa Króla ulicą Krakowskie Przedmieście z Bazyliki Świętego Krzyża do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Eucharystia zostanie odprawiona o godz. 13.30 i będzie jej przewodniczył ks. abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga. Obiad rozpocznie się o godz. 15.00.

Na wydarzenie zapraszają Ogólnopolskie Dzieło Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla oraz ks. bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP do spraw Ruchów Intronizacyjnych.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Marka Chmielewskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj