[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Jan Paweł II w grudniu 1981 roku stanął jak Dawid wobec Goliata, by odważnie przypominać o prawach człowieka i narodu, wzywał państwa europejskie do solidarności, aby nie pozostawiły Polski

Jan Paweł II w grudniu 1981 roku stanął jak Dawid wobec Goliata, by odważnie przypominać o prawach człowieka i narodu, wzywał państwa europejskie do solidarności, aby nie pozostawiły Polski w tej trudnej sytuacji. Ojciec Święty był wtedy jedynym głosem na arenie międzynarodowej, który miał odwagę mówić o krzywdzie narodu, o gaszeniu jego wolnościowych aspiracji (…).  Jan Paweł II walczył o Polskę aż do zniesienia stanu wojennego. Stało się to w 1983 roku, kiedy Ojciec Święty zdecydował się na pielgrzymkę do Ojczyzny – mówił ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny. Od tego wydarzenia minęło 41 lat. Jak wskazał ks. prof. Jan Machniak stan wojenny „stał się brutalną próbą przekreślenia rozbudzonej w sierpniu 1980 roku w społeczeństwie polskim nadziei na nową wolność”. Dodał, że Jan Paweł II stanął za uciemiężonym narodem – za Polską.

– Głos Jana Pawła II w niedzielę 13 grudnia 1981 roku w czasie modlitwy Anioł Pański był pierwszym głosem na całym świecie, który brał w obronę uciemiężony naród. Ojciec Święty powiedział wtedy mocne słowa: „Nie może być przelana krew polska, bo zbyt wiele jej wylano w czasie ostatniej wojny. Trzeba zrobić wszystko, by w pokoju budować przyszłość Ojczyzny” – podkreślił felietonista.

Zaznaczył również, że obecnie na świecie atakuje się Jana Pawła II i neguje się jego pontyfikat. Ks. prof. Jan Machniak wskazał, że podważanie autorytetu Jana Pawła II jest atakiem na Kościół.

– Po 41 latach przypominamy głos Jana Pawła II, ponieważ w Polsce i na świecie są ludzie, którzy próbują zanegować nie tylko pontyfikat Jana Pawła II, największego z rodu Polaków, ale całą jego postawę, również jako biskupa i kardynała w Krakowie. Próby podważania autorytetu moralnego Jana Pawła II wpisują się w ostrą walkę bezbożnych sił z Kościołem, który we współczesnym świecie jest jedyną ostoją wiary i moralności, wierności Bogu, który stworzył człowieka i podzielił się z nim tajemnicą życia – wskazał ks. prof. Jan Machniak.

Dodał, że Jan Paweł II „pokazał niezwykłą odwagę wobec systemu totalitarnego, wobec komunizmu sowieckiego, który rządził wtedy wielką częścią świata”.

– Jan Paweł II w grudniu 1981 roku stanął jak Dawid wobec Goliata, by odważnie przypominać o prawach człowieka i narodu, wzywał państwa europejskie do solidarności, aby nie pozostawiły Polski w tej trudnej sytuacji. Ojciec Święty był wtedy jedynym głosem na arenie międzynarodowej, który miał odwagę mówić o krzywdzie narodu, o gaszeniu jego wolnościowych aspiracji (…).  Jan Paweł II walczył o Polskę aż do zniesienia stanu wojennego. Stało się to w 1983 roku, kiedy Ojciec Święty zdecydował się na pielgrzymkę do Ojczyzny – podkreślił duchowny.

Ojciec Święty Jan Paweł II – jak wskazał felietonista – przypomina siłę wiary, o której trzeba pamiętać. Dodał, że należy mówić młodym ludziom o życiu i działalności Jana Pawła II.

– Jan Paweł II jest znakiem dla nas, który przypomina o tym, jak wielka jest siła wiary. Kiedy wspominamy jego osobę w kontekście ataków na Papieża, warto przypominać pokoleniu młodych Polaków, kim był Jan Paweł II. (…) Wszystkie zarzuty pod jego adresem są brutalnymi oskarżeniami – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

Całość felietonu z cyklu „Myśląc Ojczyzna” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl