[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak o testamencie świętego Jana Pawła II: Pisał przede wszystkim o tym, że każdy z nas jest zobowiązany, by czuwać i być gotowym na przyjście Pana

W testamencie Jan Paweł II pisał przede wszystkim o tym, że każdy z nas jest zobowiązany do tego, aby czuwać i być gotowym na przyjście Pana. Słowa te jemu przypominały o tym, że moment śmierci, przejścia z tego życia do wieczności, kiedyś przyjdzie w sposób nieubłagany. Ojciec Święty Jan Paweł II odpowiadał na tę perspektywę śmierci i wieczności słowem, które jest kluczem do zrozumienia całego jego życia: „Totus Tuus” – powiedział ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

Ksiądz profesor Jan Machniak przypomniał o testamencie, jaki pozostawił nam wszystkim święty Jak Paweł II.

– 6 lat temu 27 kwietnia 2014 roku miała miejsce kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie, w Wiecznym Mieście u świętego Piotra. Wydarzenie to zapisało się bardzo mocno w naszych sercach. Wracamy do niego, przypominając to wydarzenie, jednocześnie przypominając postać wielkiego Papieża. Chcemy przypomnieć jego testament, który stał się znany całemu światu po jego śmierci. Ojciec Święty napisał ten testament w czasie rekolekcji wielkopostnych 6 marca 1979 roku, a więc u samego początku swego pontyfikatu – rozpoczął felietonista.

Ojciec Święty Jan Paweł II był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny.

– Pisał przede wszystkim o tym, że każdy z nas jest zobowiązany do tego, aby czuwać i być gotowym na przyjście Pana. Słowa te jemu przypominały o tym, że moment śmierci, przejścia z tego życia do wieczności, kiedyś przyjdzie w sposób nieubłagany. Ojciec Święty Jan Paweł II odpowiadał na tę perspektywę śmierci i wieczności słowem, które jest kluczem do zrozumienia całego jego życia. „Totus Tuus” słowa te wypisywał od czasów II wojny światowej, kiedy poznał traktat Ludwika Marii Grignion de Montfort o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny – mówił kapłan.

Powtarzał te słowa oddania siebie Bogu na wzór Maryi – kontynuował ksiądz profesor.

– Chciał tak należeć do Boga jak należała Najświętsza Maryja Panna. W testamencie Ojciec Święty przypomniał słowa „Totus Tuus”, a potem zadysponował tym co posiadał. Właściwie to napisał, że nic nie posiada, a te pamiątki, które są, trzeba rozdać ludziom, którzy może zechcą je mieć – akcentował ks. prof. Jan Machniak.

Cały felieton księdza profesora Jana Machniaka z cyklu „Myśląc Ojczyzna” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl