fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. H. Witczyk: Łatwo manipulować tekstami Pisma Świętego i oskarżać Kościół o to, że jest propagatorem pogardy wobec zwierząt. Pan Bóg otacza istoty żywe wielką troską i tej troski uczy człowieka

Zadziwiające jest, jak niektórym osobom po studiach teologicznych przychodzi łatwo manipulować świętymi tekstami Pisma Świętego i oskarżać Kościół o to, że jest propagatorem jakiejś pogardy wobec zwierząt. W Piśmie Świętym możemy zobaczyć, jak wielką troską Pan Bóg otacza istoty żywe. Jednocześnie tej wielkiej troski o istoty żywe uczy człowieka – podkreślił ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, podczas „Rozmów niedokończonych w TV Trwam.

Co Pismo Święte mówi o zwierzętach i ich roli w życiu człowieka? [czytaj więcej]  Ks. prof. Henryk Witczyk przywołał dwa teksty z Księgi Rodzaju istotne dla rozumienia omawianego tematu. Pierwszy z nich znajduje się w pierwszym rozdziale: „Wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» (Rdz 1, 26-27).

– Hebrajski czasownik bywa różnie tłumaczony, ale na pewno nie oznacza panowania depczącego, niszczącego, eksterminującego, podobnego do roli tyranów. Wszak już Biblia poznańska przełożyła czasownik (…) przez „niech ludzie mają we władaniu”. Zobaczmy, jak bardzo mocno od samego początku los zwierząt związany jest z dziejami człowieka i z pojęciem życia, które jest zawarte w słowie „obraz”. Tylko człowiek ma w sobie obraz Boga. Posiada życie osobowe, które pozostaje w ścisłej relacji z życiem Stwórcy (…). Natomiast świat zwierząt obdarza Pan Bóg swoim błogosławieństwem – mówił członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

Drugi niezwykle ważny tekst znajdujemy w II rozdziale Księgi Rodzaju: „Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę „istota żywa”. I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom podniebnym i wszelkiemu zwierzęciu dzikiemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny” (Rdz 2, 18-21).

– Mężczyzna nazywa wszystkie zwierzęta: „istota żywa”. To niezwykle głębokie i bardzo ważne określenie w całym Piśmie Świętym aż do Księgi Apokalipsy. Autor natchniony zwraca naszą uwagę na życie, które jest w tych właśnie istotach. To życie podlega szczególnej ochronie Pana Boga. Zresztą, to „panowanie”, „dominacja”, „rządzenie” czy „władanie” człowieka światem zwierząt jest ograniczone w Rdz 2, 15, kiedy Pan Bóg cały świat stworzony przez siebie – Eden, gdzie pojawią się za chwilę zwierzęta – powierza człowiekowi. Mamy wtedy stwierdzenie: „Pan Bóg wziął człowieka, umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał” (Rdz 2, 15-16). Przekład Biblii Tysiąclecia – jakkolwiek poprawny i dobry – może być jeszcze pogłębiony przez czasownik „strzec”. Wiele przekładów używa właśnie tego czasownika. Strzec nie w sposób bierny jak strażnik, ale właśnie aktywnie poprzez doglądanie, opiekowanie się tym światem – tłumaczył przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Ks. prof. Henryk Witczyk przypomniał również tekst opowiadający o potopie, kiedy to Noe wprowadził do arki – oprócz swojej rodziny – wszystkie zwierzęta, łącznie z tymi, które uważane były za nieczyste.

– To kapitalny obraz pokazujący zarówno biblijną troskę i szacunek wobec zwierząt, który do dzisiaj w Kościele Apostolskim jest przyjmowany jako tekst fundacyjny – tekst, który pokazuje zasadnicze odniesienie Pana Boga do świata zwierząt – wskazał gość TV Trwam.

„Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię. Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie.  Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie – upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego – o życie brata (Rdz 9, 1-6). I dalej: Zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię» (Rdz 9, 9-12).

– Możemy zobaczyć, jak wielką troską Pan Bóg otacza istoty żywe. Jednocześnie tej wielkiej troski o istoty  żywe uczy człowieka. Powierza je także jako pokarm dla człowieka – zaznaczył kapłan.

Ks. prof. Henryk Witczyk zwrócił uwagę, iż często parafrazujemy słowa Pisma Świętego, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo przeinaczenia. Pomylenie się w cytowaniu ma ogromne znaczenie w interpretacji. Dodał, że na każdym kroku widzi się manipulację – nawet w wykonaniu ludzi, którzy „śmią nazywać siebie teologami”.

– Zadziwiające jest, jak niektórym osobom po studiach teologicznych – nawet na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – przychodzi łatwo manipulować świętymi tekstami Pisma Świętego i oskarżać Kościół o to, że jest propagatorem jakiejś pogardy wobec zwierząt. Jest to zupełnie niezrozumiałe – akcentował gość „Rozmów niedokończonych”.

Kontynuację „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja z udziałem ks. prof. Henryka Witczyka można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl