fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Musimy nieustannie odbudowywać zwartą wspólnotę ludzi wierzących, odważnych i mądrych

Musimy pielęgnować pamięć o komunizmie i jego spustoszeniu, jakiego dokonał w naszym społeczeństwie, a także ujawniać jego zło. Komunizm był nazywany przez papieży „systemem zła”. Musimy też nieustannie odbudowywać zwartą wspólnotę ludzi wierzących, odważnych i mądrych – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk przypomniał, że „jak dżihad jest wpisany w islam, a islam w dżihad, tak walka z Kościołem i religią wpisana była i jest w komunizm, a komunizm w walkę z Kościołem i religią”.

– Nie było i nie ma nigdzie na świecie komunizmu bez walki z Kościołem i religią. Wystarczy przywołać Chiny, Koreę Płn., Kubę czy Meksyk. Ks. kard. Stefan Wyszyński 13 marca 1956 r. w swoich zapiskach „Pro memoria” odnotował refleksję nt. walki komunizmu z religią (był to dzień, kiedy zmarł Bolesław Bierut, prezydent PRL): „Dziś odpada ostrze polemiki, gdyż Bolesław Bierut uwierzył, że Bóg jest i jest jednak miłością. Jest więc zdecydowanie po naszej stronie. Po stronie przeciwnej pozostali ci, którym (Bierut – red.) przewodził dotąd na ziemi, a którzy w ostatnich tygodniach montowali postępowo-naukowy atak na zabobon religijny. Dzisiejsi neokomuniści chcą tak zatruć, zdemoralizować młodzież, by nie myślała o Bogu. Co więcej, tak ją zbuntować, by walczyła z Bogiem, religią i Kościołem” – powiedział kapłan.

Prymas Tysiąclecia wyliczał, w jaki sposób komunizm to robił – podkreślił duchowny.

– „Po pierwsze, usypiał czujność narodu rękami katolików postępowych. (…) Po drugie, komunizm wciągnął państwo w walkę z Kościołem i religią. (…) Walka z Kościołem i religią kończy się na walce z człowiekiem. To tragiczny wynik walki komunistów. Taki był, taki jest i taki zawsze będzie. (…) Ponieważ znakomita część ludności polskiej, pomimo tylu lat walki pozostawała wierna Bogu, religii i Kościołowi, należało zmienić taktykę. Jednym z elementów nowej, współczesnej taktyki jest głoszenie wolności od religii, Kościoła, od zasad moralnych, prawa Bożego jako najbardziej nowoczesnej i naukowej postawy człowieka postępowego” – zacytował ks. kard. Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Kapłan postawił pytanie, co robić w takiej sytuacji.

– Po pierwsze, pielęgnować pamięć o komunizmie i jego spustoszeniu, jakiego dokonał w naszym społeczeństwie, rodzinach, wychowaniu pokoleń. Po drugie, ujawniać głośno zło komunizmu, które jest zapisane w naturze tej formacji. Dlatego komunizm był nazywany przez papieży „systemem zła”. Po trzecie, nieustannie odbudowywać zwartą wspólnotę ludzi wierzących, odważnych i mądrych – zaznaczył autor felietonu.

Cały felieton autorstwa ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl