fot. Autorstwa Anonimowy - Zestaw fotografii z podpisami, nielegalnie rozprowadzanych w 1982 roku. Zeskanowanie i usunięcie napisu przez user:Jarekt., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37147527

TK blokuje ściganie komunistycznych zbrodniarzy

Trybunał Konstytucyjny zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodni i przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego. W wydanym oświadczeniu Trybunał twierdzi, że decyzja była konieczna.

W listopadzie 2017 roku Prokurator Generalny skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył okresów przedawnienia przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności lub wymiarowi sprawiedliwości. Chodzi o przestępstwa zagrożone karą powyżej 3 lat i nieprzekraczające 5 lat, a także o zbrodnie komunistyczne zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Trybunał Konstytucyjny wydał już decyzję w tej sprawie.

– Trybunał Konstytucyjny swoją decyzją zablokował możliwość ścigania komunistycznych zbrodni i przestępstw popełnionych przez funkcjonariusz reżimu komunistycznego. W efekcie bezkarni pozostaną sprawcy zbrodni popełnionych w okresie PRL – wskazała prok. Ewa Bialik,  Rzecznik Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak się okazuje, Trybunał uchylił się od merytorycznego rozpatrzenia wniosku Prokuratora Generalnego w tej sprawie umarzając postępowanie.

– Decyzja TK może zaskakiwać. Wielu z tych zbrodniarzy może się dzisiaj czuć bezpiecznie, a pamiętajmy, że od tamtych czasów minęło już sporo czasu – podkreślił prof. Mieczysław Ryba, historyk.

Trybunał zwlekał  także z zajęciem stanowiska przez prawie 3,5 roku, zyskując pretekst do umorzenia postępowania ze względu na dokonaną w tym czasie zmianę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl