fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Ks. G. Suchodolski o ŚDM: Młode pokolenie ludzi z całego świata pozytywnie odpowiada na apel św. Jana Pawła II i otwiera drzwi swojego życia Chrystusowi

Dla mnie osobiście zawsze bardzo ważnym momentem jest czas po czuwaniu sobotnim, ten moment adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy pod przewodnictwem Papieża, młodzież trwa w ciszy i skupieniu wpatrując się w wielką monstrancję. To jest to spotkanie z Jezusem Chrystusem. Światowe Dni Młodzieży to jest właśnie Chrystus, dlatego finałem ŚDM jest Eucharystia – mówił gość czwartkowej audycji „Aktualności dnia” ks. Grzegorz Suchodolski, proboszcz katedry w Siedlcach, do 2016 roku organizator Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.

Wielu młodych już wyleciało do Panamy, gdzie rozpoczynają się tzw. dni w diecezjach. Młodzież wyjechała z wielu miejscowości między innymi: Gdyni, Ełku, Lichenia, Warszawy, Kalisza, Częstochowy.

Siedlce też już wyjechały i są w drodze, w różnych grupach. Ode mnie młodzież z parafii katedralnej z ks. Tomaszem Kotjaniukiem, jest już w Meksyku, a dokładniej u Matki Bożej w Gwadelupie. Właśnie ze względu na maryjne hasło Światowych Dni Młodzieży wybraliśmy też taki kierunek, żeby po drodze pokłonić się Maryi na tym drugim kontynencie. Później młodzież przeleci z Meksyku do Panamy na tydzień wydarzeń centralnych. Natomiast dwie pozostałe grupy siedleckie, razem ze swoimi księżmi opiekunami, są już w drodze do diecezji panamskich – mówił ks. Grzegorz Suchodolski.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania młodych są słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego”.

Młodzież z papieżem Franciszkiem będzie się wpatrywała w postać Matki Bożej, która przyjmuje słowo, wypowiada swoje „Tak” na Boży plan i od razu, w tej gotowości, wyrusza do Elżbiety, żeby tam dzielić się także swoją miłością. Słowa: „Nie bój się, nie bój się Maryjo znalazłaś, bowiem łaskę u Pana” towarzyszyły nam w poprzednim roku. Tegoroczne hasło przewodnie jest zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza, jednak nieco dalej, jest to odpowiedź Maryi. Pewnie w tej odpowiedzi będziemy szukać inspiracji do naszych odpowiedzi na Boże propozycje – wskazywał proboszcz katedry w Siedlcach.

Około 3,5 tys. polskiej młodzieży wyjechało do Panamy, pomimo dużych kosztów. Jest to najliczniejsza grupa z całej Europy. Włochów, których zawsze na Światowych Dniach Młodzieży było najwięcej, jedzie zaledwie około 800.

Myślę, że to jest takie naturalne przełożenie, że gospodarz poprzednich dni młodzieży, przywozi zawsze znaczną liczbę. Jest to rodzaj takiej trochę rewizyty i jeszcze sentymentu do tego, co sami reprezentowaliśmy. Ale to oczywiście w tym wymiarze zewnętrznym. ŚDM, jako idea jest owocowaniem tego, co powiedział na początku pontyfikatu św. Jan Paweł II – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To młode pokolenie ludzi z każdego kontynentu, odpowiada pozytywnie na ten apel Jana Pawła II i otwiera drzwi swojego życia Chrystusowi i wręcz szuka tego typu wydarzeń. To są naprawdę niesamowite momenty wyznania wiary i jedności między młodymi ludźmi – podkreślił gość Radia Maryja.

Jak dodawał społeczeństwa są dziś bardzo podzielone. A ŚDM jest szkołą jedności i braterstwa.

Papież Franciszek napisał to, w orędziu do młodych, że różne flagi i języki nie są źródłem niezgody i podziału, ale okazją by otwierać drzwi swoich serc i budować mosty. I młodzież rzeczywiście w taki sposób do tego podchodzi, myślę, że to jest takie spełnianie marzeń żeby drugi człowiek stawał się rzeczywiście bratem, pomimo że wiele nas różni między sobą – wskazywał ks. Grzegorz Suchodolski.

Jednym z ważnych doświadczeń dla młodego człowiek jest doświadczenie powszechności Kościoła.

To doświadczenie powszechności Kościoła, później w świadectwach ludzi młodych, przewija się, jako coś zawsze pierwszego i najważniejszego, bo takiej pełni Kościoła człowiek nie ma okazji doświadczyć u siebie nawet w dużym mieście. A może to być namacalnym doświadczeniem w czasie tego tygodnia, czy dwóch tygodni, pobytu na ŚDM. To jest taki owoc numer jeden. Drugim jest poznawanie nowych kultur. Tutaj u nas w katedrze w Siedlcach, kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że następna jest Panama, zorganizowano grupę dla młodzieży do nauki język hiszpańskiego. (..) Światowe Dni Młodzieży to największe biuro matrymonialne świata, czego doświadczyliśmy również po Krakowie. Bardzo wiele młodych serc poznawszy się lepiej weszło na drogę życia w małżeństwie. To jest właśnie to, że Pan Bóg tak młodych ludzi prowadzi – podkreślał gość Radia Maryja.

Jak mówił, ŚDM to właśnie Chrystus.

To, co prowadzi do Jezusa Chrystusa to właśnie ta głębia ŚDM. A one oczywiście mają swoją drugą stronę medalu – to wszystko, co się dzieje na ulicach, na placach, w metrze. Bo to są właśnie te piękne tańce, śpiewy, wzajemna radość wiary. Papież Franciszek zwracał uwagę żeby ta radość świadectwa o Chrystusie rzeczywiście przemieniała nasze serca, nasze życie i społeczeństwa. I to jest również to, co promieniuje później z tych spotkań, które młodzież przeżywa – akcentował gość „Aktualności Dnia”.

Całą rozmowę z ks. Grzegorzem Suchodolskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj