fot. Młodzi Plus

„Polska noc” w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży

Była wspólna modlitwa, wspólny śpiew i taniec – tak wyglądała dzisiejsza noc w Panamie. W ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się koncert Polska dla Panamy.

Dzisiejsza noc w Panamie należała do Polaków. Tuż po godzinie 19.00 czasu lokalnego, czyli o 1.00 w nocy w Polsce, rozpoczął się koncert Polska dla Panamy.

– To jest taki pewien element naszego spotkania w ramach Rejsu Niepodległości, ale i również Światowych Dni Młodzieży. Dzisiaj dzień radości, dzień Polski, tysiące flag, Dar Młodzieży, który jest również z nami i ta radość, którą możemy dzisiaj łączyć z całą Panamą – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wystąpili artyści z Polski, z Panamy oraz uczestnicy Rejsu Niepodległości, którzy swój program artystyczny przygotowywali przez ostatni tydzień.

– Jest to jakby uwieńczenie naszej pracy, w którą włożyliśmy dużo serca i dużo radości – zaznaczyła Olga, uczestniczka ŚDM.

Wcześniej, tuż przed koncertem, wszyscy razem wzięli udział w uroczystej Mszy św.

– To przede wszystkim doświadczenie powszechności Kościoła Świętego. To jest piękne, jak możemy uczestniczyć we Mszy św. razem z Panamczykami, razem z młodzieżą z całego świata – zaznaczył Kamil.

Eucharystii przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Homilię do uczestników ŚDM wygłosił natomiast przewodniczący Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży ks. bp Marek Solarczyk.

– To jest ten dar, i to jest ta szansa, ta niesamowita łaska, którą Pan Bóg nam dzisiaj ofiarowuje, abyśmy potrafili dziękować za tę wspólnotę miłości, abyśmy potrafili dziękować za tę obecność Boga, abyśmy potrafili z tego przyjąć tę naukę i uczynić z tego takie bogactwo, które zaniesiemy dalej – mówił ks. bp Solarczyk.

Bo w Kościele miejsce znajdzie się dla każdego.

– Polecam każdemu, absolutnie każdemu ŚDM, zwłaszcza tym, którzy czują się samotni, którzy czują się wykluczeni, odrzuceni, bo tutaj mogą po prostu spotkać Pana Boga i to jest najpiękniejsze, co może się każdemu w życiu przytrafić – zaznaczyła Olga.

Koncert Polska dla Panamy to nie tylko wspólna modlitwa i zabawa, ale także promocja naszej kultury. Co najmniej kilkuset Polaków zatańczyło tej nocy m.in. Poloneza.

– Jeszcze w oprawie Daru Młodzieży, w oprawie oczywiście naszego Rejsu Niepodległości, dajemy ogromne świadectwo na cały świat – podkreślił minister Marek Gróbarczyk.

Światowe Dni Młodzieży zapoczątkował Ojciec Święty Jan Paweł II. I choć od jego śmierci minęło już 14 lat, to młodzież, która tutaj dzisiaj jest – z Polski, ale i z całego świata – nadal kontynuuje jego dzieło.

TV Trwam News/RIRM

drukuj