fot. diecezja.pl

Wszyscy jesteśmy jednym Kościołem – relacja z czwartego dnia pobytu młodych na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Czwartek był dla krakowskiej młodzieży przebywającej na Światowych Dniach Młodzieży dniem poświęconym poznawaniu lokalnego folkloru. Był to także czas aktywności fizycznej, a młodzi wzięli udział w zawodach sportowych.

Dzień, tradycyjnie już, rozpoczął się poranną modlitwa tańcem i śpiewem. Kościół św. Michała Archanioła wypełniła radość, a twarze pielgrzymów promieniowały uśmiechem.

To niesamowite przygotowanie do Eucharystii jest zupełnie inne niż w Polsce. Dla nas jest to absolutna nowość. Myślę, że mamy czego uczyć się od Panamczyków – mówi Wiktoria Auguścik z krakowskiej Wspólnoty PanAMA w Bazylice Mariackiej.

Następnie młodzi modlili się podczas Mszy świętej w języku hiszpańskim. Proboszcz parafii w Monagrillo, ks. Eric Miguel Domínguez Vega przywitał pielgrzymów rozpoczynając oficjalnie Dni w Diecezjach.

Bardzo cieszymy się z tego, że możemy Was gościć w naszych domach. – Dziś my czujemy się Polakami, a wy poczujcie się mieszkańcami Monagrillo. Jesteśmy jednym Kościołem – mówił.

Dalszą część dnia młodzież archidiecezji krakowskiej spędziła przy kościele przygotowując transparenty swoich grup. Wspólne malowanie połączył integrację z zabawą. Odbyła się również konferencja z nauką rekolekcyjną.

Po południu pielgrzymi udali się do pobliskiej szkoły, gdzie odbyły się zawody sportowe. Część osób grała w siatkówkę, inni w koszykówkę. Odbyły się także mecze piłki nożnej i baseballa. Na koniec zwycięzcy odebrali puchary.

Czwarty dzień pobytu w Monagrillo zakończył wieczór panamski, podczas którego mieszkańcy zaprezentowali swoje tradycyjne stroje, tańce i pieśni. Latynoskie rytmy porwały wszystkich z miejsc i koncert zakończył się wspólną zabawą.

Karolina Zając, Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj