[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Dydycz o Forum Polonijnym w Toruniu: Te spotkania zawsze są bardzo wartościowe

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XXI forum polonijne. Tegoroczne spotkanie odbywa się w stulecie odzyskania niepodległości i jest zatytułowane: „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”.

Te spotkania zawsze są bardzo wartościowe – podkreśla ks. bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

– Trzeba pogratulować tej inicjatywy – bardzo ważnej, dziękować Panu Bogu, że ona jest, a jednocześnie oczywiście modlić się, by przynosiło to efekty takie, jakie mogą przynosić wszelkie rozmowy, które są prowadzone szczerze, w zaufaniu, po prostu w Bożym duchu – mówi ks. Biskup.

Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz podkreślił ogromną rolę Kościoła w budowanie tożsamości narodowej i podtrzymywanie polskości, szczególnie podczas zaborów. [czytaj więcej]

– Mając na uwadze stulecie odzyskania niepodległości wypada sięgnąć do przeszłości, aby prześledzić różne etapy czasów rozbiorowych. Mieliśmy przeciw sobie trzy potęgi militarne i ideologiczne. Stąd też ważne było, aby nie tracić ducha. W tym względzie obecność duchownych wychowawców była niezbędna. Bariery stawiane przez zaborców starały się utrudniać zakorzenianie młodych ludzi w polskim obyczaju, kulturze i języku. Niełatwa do zdobycia była literatura. Główną rolę odgrywały praktyki religijne – zaznaczył biskup senior.

Forum polonijne to dobra platforma wymiany zdań, opinii i przedstawienia problemów, z jakimi boryka się polonia – wskazuje prawnik Maria Szonert-Binienda.

– Forum polonijne to bardzo ważne wydarzenie. Mamy przedstawicieli Polonii z całego świata, mamy przedstawicieli Sejmu, Senatu, rządu, przedstawicieli pana prezydenta, tak więc jest grupa osób, gdzie kwestie polonijne są istotne dla tych wszystkich instytucji, organów jak i przedstawicieli – zwraca uwagę.

Do tematu tegorocznego spotkania, „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży”, nawiązywał podczas forum marszałek Senatu Stanisław Karczewski [czytaj więcej].

– Trzeba pamiętać, żeby młodzież wychowywać w duchu patriotycznym, pokazywać jej, jakim jesteśmy wspaniałym, bohaterskim narodem. Młodzież powinna być z tego dumna – podkreślił marszałek Senatu.

Forum polonijne potrwa do niedzieli. W południe zwieńczy je uroczysta Msza święta w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj